Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Szarych Szeregów

 

Nawigacja

 • UWAGA! UWAGA!  UWAGA!

  Pierwszaki! Pierwszaki! Pierwszaki!

  To już wkrótce od dawna oczekiwany przez Was dzień. 

  Pasowanie na czytelnika


   

                 

  Gdzie - w bibliotece szkolnej.

                    Kiedy- w  środę 26.11.2014r.                      
   

           Na uroczystość przybędą goście specjalni, emisariusze z Kubusiowej Bajkolandii , którzy… a to już niespodzianka!

  Biblioteka zaprasza. Do zobaczenia !
   

 • Bank przyborów szkolnych

   
   

  Akcja ma  w naszej szkole swoją tradycję. Ogłaszana jest zawsze z początkiem nowego roku szkolnego. Jej celem  jest zbiórka przyborów szkolnych z przeznaczeniem na doposażenie dzieci z rodzin , które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Uczniowie przynoszą nowe rzeczy oraz używane.

  Wielu z nich przeznacza na akcję  własne kieszonkowe. Poprzez takie podejście dzieci akcja  jest swoistą lekcją  dobroci i  wrażliwości na potrzeby innych . W obecnym roku szkolnym w akcji wzięło udział 53 uczniów. Dzięki nim w banku przyborów szkolnych znajduje się ogromna ilość zeszytów, bloków, kredek , długopisów, klejów, pisaków, farb, nożyczek i przyborów kreślarskich .Są także piórniki  i plecaki.

  Wszyscy darczyńcy otrzymali  pkt za udział w akcji na rzecz szkoły.

   Dziękujemy Wam oraz waszym rodzicom i wychowawcom-Samorząd Uczniowski

  Rozwadowska Emilia

  4b

  Proske      Oliwier

  1b

  Taborowski Kamil

  3b

  Ebert Patryk

  2a

  Klimaszewska Regina

  4a

  Jędrzejczak Dominika

  1f

  Sroka Melania

  1f

  Żyża Julia

  1f

  Baranek Julia

  2b

  Lizoń Sebastian

  2b

  Duda Szymon

  2b

  Oniszczuk Aleksandra

  1c

  Szadkowski Mateusz

  2b

  Wejman Hanna

  1c

  Snarska Natalia

  2d

  Golec Bartosz

  6a

  Marcinków Marta

  4a

  Winnicka Julia

  4a

  Gądek Barbara

  2b

  Story Oliwia

  2b

  Gołost Igor

  2b

  Adamirowicz Wojciech

  1f

  Adamirowicz Dorota

  4b

  Kania Bartek

  2d

  Zubko Natalia

  5b

  Trawiński Kacper

  1b

  Pietruczuk Oliwia

  4a

  Filary Wiktoria

  1c

  Tryba Kacper

  3d

  Szlachtycz Aleksander

  1e

  Litwin Jakub

  4c

  Kowalczyk Dawid

  1b

  Pawluczyk Karol

  1b

  Skiba Antoni

  1c

  Miąsko Fabian

  1c

  Ziemniewicz Bartosz

  5a

  Dudczak Hanna

  5a

  Pietrusik Michał

  5a

  Klimaszewski Jędrzej

  5a

  Baranek Natalia

  5a

  Sidorowicz Natalia

  5a

  Lis Zuzanna

  5a

  Szafraniec Sebastian

  5a

  Jeryś Kaja

  5a

  Fontowicz Bartosz

  5a

  Pawłowska Katarzyna

  5a

  Dajworska Julia

  5a

  Kowalczyk Natalia

  2b

  Żdanowicz Lee

  2a

  Bełz Hanna

  2a

  Kuźniewska Wiktoria

  3d

  Kuźniewska Nikola

  3d

  Kaczmarek Paweł

  6b


   


   

 • SP 2 najlepiej kibicującą szkołą w województwie

   

  Po zakończeniu wszystkich międzypaństwowych meczów piłki nożnej na terenie województwa lubuskiego, Zarząd Lubuskiego Związku Piłki Nożnej postanowił przyznać nagrodę specjalną, dla najlepiej kibicującej szkoły. Okazała się nią Szkoła Podstawowa nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu. Uczniowie naszej naszej szkoły za wspaniały i niepowtarzalny doping podczas meczu Polska-Szwajcaria, otrzymali z rąk Andrzeja Skowrona – Prezesa LZPN 15 piłek i 2 maskotki Orła.

   

   

   

  więcej zdjęć

 •  
   

  W piątek 14.11.2014 chętne klasy wzięły udział w "Lekcji w kinie". Jest to projekt z zakresu edukacji filmowej, realizowany w najlepszych kinach w Polsce. W czasie lekcji wykorzystywane są wszystkie możliwości, jakie daje kino i nowoczesna technika audiowizualna.

  Temat lekcji dla klas młodszych brzmiał: "Kto tak pięknie gra? - o muzyce w filmach dla dzieci.

  Uczniowie w czasie spotkania dowiedzieli się, jak ważna jest muzyka w filmie (np.: podkreśla momenty śmieszne, smutne, groźne; opisuje bohaterów; tworzy nastrój), jak wyglądały seanse filmowe w czasach kina niemego, poznali współczesnego tapera, dowiedzieli się, jak wygląda praca kompozytora filmowego, odwiedzili studio nagraniowe.

  Po pierwszej części "Lekcji..." nastąpił pełnometrażowy seans filmowy "Roboty". To była zabawna i wzruszajaca historia o młodym robocie Radku, który chciał zostać konstruktorem i poznać największego robota wynalazcę. Droga Radka od zwykłego robota do bohatera,  udowadniła, że każdy jest coś wart, a wytrwałość, wiara we własne siły i pomoc przyjaciół  mogą zdziałać cuda w walce o marzenia.

   

 • Harcbieg

          11 listopada, jak co roku zuchy, harcerze i instruktorzy uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości. O godz. 10.30 rozpoczęła się msza za Ojczyznę z udziałem władz miasta, żołnierzy 17 WBZ, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców miasta. Po mszy wszyscy udali się pod Pomnik tysiąclecia Państwa Polskiego gdzie odbył się apel poległych, salwa honorowa, a delegacje urzędów, zakładów pracy, szkół złożyły kwiaty. Harcerze wraz z żołnierzami pełnili wartę honorową.

         Po miejskich  obchodach  Święta Niepodległości, międzyrzeccy harcerze i instruktorzy ruszyli w 5 kilometrową trasę w ramach I Edycji Ogólnopolskiego Harcbiegu. Trasę  marszobiegu wyznaczyły  miejsca pamięci narodowej  na terenie miasta. Harcerze odwiedzili kolejno: Pomnik Powstańców Wielkopolskich, mogiłę Powstańców Wielkopolskich oraz grób Ofiar Katynia i Smoleńska, 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, międzyrzecki zamek i skwer Weteranów II Wojny Światowej – zapalając wszędzie znicze pamięci .
           Bieg zakończyliśmy przy pomniku 1000 – lecia Państwa Polskiego kręgiem . Marszobieg ukończyliśmy przebiegając 5,23km w czasie 1,22 min.

           Uczestnicy biegu: zarejestrowani- phm. Maria Sobczak – Siuta, phm. Hanna Barczewska,dh. Agnieszka Maik, dh. Paweł Korzeń, dh. Martyna Matuszewska, dh. Martyna Szukała, dh. Adrian Portała.

          Uczestnicy towarzyszący -niezarejestrowani dh. Dariusz Koban, dh.Simona Szudra, dh. Jowita Szudra, dh. Edwin Szudra, dh.Nikola Zaremba, dh.Jakub Litwin, dh. Agnieszka Korzeń, dh.Sandra Podyma, dh. Helena Pacuła.

  Dziękuję wszystkim za udział w Harcbiegu.

  Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie”

  phm. Hanna Barczewska 

  Pozostałe zdjęcia

   

 •  

  Narodowe Święto Niepodległości

         W 1918 roku Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. 11 listopada 2014 r. minęła 96 rocznica tego wydarzenia.

  Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, już w piątek 7 listopada odbyły  się w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości.

  Mały Samorząd Uczniowski zorganizował wspólne wyjście klas 0-III pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Pochód odświętnie ubranych uczniów prowadzili nowo wybrani członkowie Samorządu niosąc biało-czerwone flagi. Poszczególne klasy przygotowały na ten dzień chorągiewki, kotyliony lub wstążki w barwach narodowych.

  Pod Pomnikiem delegacje klasowe złożyły płonące znicze. Na zakończenie apelu zaśpiewaliśmy hymn państwowy.  

  Wspólnie budujemy tradycję pełną radości i dumy z narodowego święta.

   

  więcej zdjęć

   

   

   

 • Harcerze w „Litanii miast” z Międzyrzecza

  1 listopada 2014rr w godzinach wieczornych w Sanktuarium Męczenników Polski pojawili się harcerze zaproszeni przez księdza Marka Brożynę, do współudziału w Litanii miast. Tegoroczna litania była nadawana z 6. miast: Gdańska, Międzyrzecza, Łomży, Łowicza , Sieradza i ze Skierniewic. Wszystko nadawała telewizja „Trwam”

  Reprezentowaliśmy środowisko harcerskie, podczas przedstawiania sylwetki księdza Jerzego Popiełuszki. Zaistnieliśmy też muzycznie - zaśpiewaliśmy „Dym z jałowca”. Godnie reprezentowaliśmy nasze miasto.

  Dziękujemy za zaproszenie.

  Harcerze i instruktorzy Szczepu ZHP „Płomienie”

   

     


   

 • 28 i 29.10.14

  W KRAINIE BAJTÓW

  - profilaktyczne przedstawienie  dla uczniów klas O-III   

          Teatr INSPIRACJA z Krakowa zaprezentował bardzo ciekawą inscenizację pt „W krainie bajtów”. Dynamiczne przedstawienie   opowiadało o skutkach uzależnienia dzieci od  komputera. Maluchy bez ograniczeń przesiadują przed monitorem  wchodząc w świat  wirtualnych gier. Często bywa ,że  przestają funkcjonować w sposób prawidłowy .Sytuacje z wirtualnego świata przenoszą do zabaw  z rówieśnikami. Zaciera się  im  poczucie prawdy i kłamstwa, realizmu i fikcji. Aktorzy włączyli w przedstawienie element  wirusów komputerowych , które niszczą systemy. Było to odniesienie do wirusów –robaczków ,które  atakują głowy dzieci , a mianowicie weszki. Na przykładzie czyszczenia komputera , uczniowie otrzymali instrukcję w jaki sposób należy dbać o czystość głowy. Przedstawienie  było jednym z elementów prowadzonego w szkole programu > Problem z głowy. Spektakl  bardzo podobał  się uczniom. Z uwagą i zainteresowaniem oglądali widowisko.

   

             

 • I nagroda w wojewódzkim konkursie plastycznym


   

          Z radością informujemy o sukcesie uczennicy naszej szkoły Oliwii Pregdyś z kl.IIc, która zdobyła I miejsce w kategorii kl.I-III w wojewódzkim konkursie plastycznym o tematyce honorowego krwiodawstwa organizowanym przez Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze.

         Uroczystość rozdania nagród odbyła się 3.11.2014 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze. Na zorganizowanej w nobilitującym miejscu wystawie zaprezentowano nagrodzone prace dzieci i młodzieży. Zostały one wybrane z ponad pięciuset prac nadesłanych z 51 placówek województwa Lubuskiego.

  Z naszej szkoły, obok laureatki Oliwii Pregdyś, do konkursu PCK zakwalifikowały się także prace: Martyny Walczyk z kl. IIc, Agaty Jędrych z kl. IIIa, Aleksandry Odolińskiej z kl.VId,

  Wiktorii Huzar z kl.VIc i Katarzyny Stępień z kl. VIb.


   

  Gratulujemy młodym artystom!
   

  Z życzeniami dalszych sukcesów. 

  opiekun koła plastycznego 

  Zofia Kasprowicz

    

    


   

 • 31.10.2014

  Dyniowy zawrót głowy-31 października 2014r.

      

  Uczniowie Samorządu Szkolnego we współpracy z nauczycielami języków obcych zorganizowali  obchody Święta Dyni.

   Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli tego dnia w licznych konkursach. Ocenie szanownego jury podlegał wystrój klasy ,przebranie , udział w korowodzie , ciekawy przepis na  wypieki dyniowe, słodkości dyniowe przygotowane z rodzicami oraz śmieszne wierszyki o ogromnej dyni. Wszyscy stanęli  na wysokości zadania.

  Zabawa była wyśmienita.
   

  Pozostałe zdjęcia


   
   

  Pasowanie Pierwszoklasistów

   

  więcej zdjęć

         Dnia 28. października 2014r. w sali widowiskowej Międzyrzeckiego Domu Kultury, w obecności  władz miasta i zaproszonych gości,  odbyło się uroczyste „ Pasowanie na  ucznia” tegorocznych pierwszoklasistów z naszej szkoły. Przygotowaniem uroczystości zajęły się wychowawczynie sześciu klas pierwszych, panie: Irena Kubik, Anna Grześkowiak, Ewa Dyszewska, Ewa Nestorowska, Grażyna Kobierska, Joanna Łuka. Dzielni uczniowie zdali egzamin: odpowiadali na pytania prowadzącej,  śpiewali, byli zdyscyplinowani i uważni. Rodzice z przejęciem obserwowali poczynania swoich pociech rozpoczynających karierę szkolną. Ważnym momentem podczas uroczystości było podziękowanie paniom z przedszkoli za  przygotowanie  dzieci do nauki w szkole.  Wzruszenie ogarnęło wszystkich, kiedy pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły.

   Po dotknięciu przez panie Dyrektorki symbolicznym ołówkiem każdego ucznia, nadszedł czas na przyjemności. Dzieci otrzymały upominki oraz Akt Pasowania. Na zakończenie były pamiątkowe zdjęcia, ożywione rozmowy i nadzieja wśród dorosłych, że życzenia składane pierwszoklasistom przez pana burmistrza Tadeusza Dubickiego oraz panią dyrektor Katarzynę Dymel  w przyszłości spełnią się.

      Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tak ważnego w kalendarzu naszej szkoły wydarzenia  

            – wychowawczynie klas pierwszych.           
   
   

 • Wycieczka do Brójec – 20.10.2014r.

           20 października harcerze naszego szczepu oraz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Gimnazjum nr 1  wzięli  udział w wycieczce do Brójec. Wyjazd odbył się dzięki środkom pozyskanym z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach realizowanego projektu „Dziedzictwo kulturowe Brójec szansą na rozwój”. Do udziału w wycieczce zaprosiła wszystkich  p. Halina Pilipczuk  lider  tego projektu.

          Podczas pobytu w Brójcach zwiedziliśmy najbardziej atrakcyjne miejsca, poznaliśmy historię pomnika ku czci pomordowanych w obozie hitlerowskim Bratz, który znajduje się na cmentarzu komunalnym (obóz znajdował się 2 km za wsią)oraz pozostałościami po cmentarzu żydowskim. Ksiądz Paweł Bryk przedstawił uczestnikom dzieje brójeckich kościołów oraz historię cmentarza ewangelickiego.

         Wycieczka zakończyła się spotkaniem integracyjnym z uczniami Zespołu Edukacyjnego, w którym ma powstać nowa drużyna harcerska. Pani Pilipczuk na zakończenie zaprosiła do udziału w konkursie plastycznym „Dziedzictwo kulturowe Brójec”.

  Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzone popołudnie w Brójcach.

    Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie”

            phm. Hanna Barczewska    

   

  Pozostałe zdjęcia


   

 • Uroczyste nadanie imienia ulicy tuż przy Gimnazjum nr 2 w Międzyrzeczu 
   

       

          9 października w Międzyrzeczu, na os. Kasztelańskim odbyło się nadanie nazwy dla jednej z ulic osiedla. Będzie ona nosić imię Komisji Edukacji Narodowej. Na uroczystości tej nie zabrakło oczywiście naszych harcerzy  z 22 DH "Krzesiwo" oraz 2 DH „Iskry”.

   

    

   


   

 • Akcja „Pola Nadziei”
   

              Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w kampanii „Pola Nadziei” organizowanej przez Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie.  Istotą akcji jest pomagając osobom chorym i niepełnosprawnym w przekraczaniu bariery cierpienia i lęku przed odchodzeniem, dawanie nadziei na życie bez bólu, w otoczeniu życzliwych ludzi. 

            Akcja "Pola nadziei" rozpoczęła się w obecnym roku szkolnym 22.09.2014r. Ambasadorem kampanii w szkole był Samorząd Uczniowski. W tym  szlachetnym zadaniu wzięli  udział  uczniowie , nauczyciele , rodzice oraz sekretariat szkoły. Sadzonki żonkili zostały wręczone klasom na apelu w dniu  17.10.2014r. Udało nam się zebrać i przekazać na konto hospicjum przeszło 1600zł. To dużo więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej cebulek zakupiła klasa 4a i ona zdobyła I miejsce .II miejsce  zajęła klasa 5a , a III dzieci z oddziału Oc. Wszystkie klasy zostały nagrodzone  punktami za pracę na rzecz środowiska. Wiosną  czeka nas kolejna niespodzianka –żółte pole pachnących żonkili wokół szkoły i świadomość że dzięki nam wszystkim komuś cierpiącemu było lżej odchodzić  w otoczeniu życzliwych ludzi.

  Organizatorki :Teresa Flisikowska, Ludmiła Gogoc.

     

    


   

 • Holenderskie tulipany, fińska sauna,

  hiszpańskie kluby piłkarskie, czyli…

  Europejski Dzień Języków w SP2!   

          W czwartek 16 października odbył się w naszej szkole konkurs z okazji  Europejskiego Dnia Języków. Wzięły w nim udział czteroosobowe reprezentacje klas IV – VI. Zgromadzona publiczność gorąco wspierała swoich przedstawicieli. Obserwatorzy nie tylko kibicowali drużynom biorącym udział w turnieju,  lecz mogli sami brać udział w zadaniach dla publiczności. Bawili się więc wszyscy.

           Celem konkursu jest uświadamianie uczniom korzyści płynących z uczenia się języków oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur. Tradycja obchodzenia EDJ w naszej szkole wyraźnie wpływa na poziom wiedzy naszych podopiecznych. W zeszłym roku zdecydowanie mniej drużyn rozpoznało symbole Cypru. Dzieci mają już świadomość, że wiedzę zdobywamy cały czas
  i należy mieć oczy szeroko otwarte i uszy nadstawione nie tylko na lekcjach, lecz również w czasie podróży, podczas czytania lektur a nawet w trakcie transmisji meczów piłkarskich.

          W tym roku uczniowie musieli wykazać się wiedzą z bardzo rozmaitych dziedzin. Klasy nie mogły liczyć wyłącznie na mądrość klasowych prymusów… Dzieci rozwiązywały zadania na kartach pracy, wysłuchiwały nagrań, rozpoznawały postacie, symbole i miejsca prezentowane na kolejnych slajdach.
           Najtrudniejsze okazało się przyporządkowanie hymnów oraz europejskich tańców. Wcale nie było też łatwo ustalić, w jakich językach wykonano różne napisy. Sporo kłopotów przysporzyło dzieciom zadanie polegające na rozpoznaniu oficjalnych skrótów nazw państw umieszczanych na tablicach rejestracyjnych. Bezkonkurencyjny okazał się zawodnik kl. IVa Jakub Kowalski, który bezbłędnie odgadł nawet skrót CH oznaczający Szwajcarię.

       Dzieci świetnie zaś poradziły sobie z rozpoznaniem flag i symboli europejskich. Bez problemu przyporządkowały bagietkę, tulipany, żubra, trolle czy saunę. Nie sprawiło im też problemu ustalenie tożsamości znanych Europejczyków rodem z Polski. A byli to przedstawiciele kilku dziedzin: polityki, kultury, sportu i świata mody. Szóstoklasiści stanęli przed najtrudniejszym zadaniem, gdyż musieli samodzielnie ustalić imię i nazwisko oraz funkcję czy zawód wskazanych postaci. Okazało się, że
  z równą swobodą rozpoznali Mariusza Wlazłego i  Lecha Wałęsę.

           Najwięcej entuzjazmu wzbudziło wśród uczniów zadanie, które polegało na odgadnięciu nazw europejskich drużyn piłkarskich. Niektóre fotografie ukazywały całe drużyny, inne tylko kilku piłkarzy. Najtrudniejsze ukazywały wyłącznie jednego zawodnika. Jednak okazało się, że chłopcom z klas IV – VI to zadanie sprawiło wyłącznie… satysfakcję. Na większość dziewcząt padł blady strach, jednak ożywiały się na widok Ronaldo czy czerwono – niebieskich barw FC Barcelona.

           Pomysłodawczynią i główną organizatorką konkursu była – jak co roku – pani Izabella Berk Liberkowska, nauczycielka języka niemieckiego. Do współpracy zaprosiła innych nauczycieli języków: germanistkę - p. Aldonę Baryłę, anglistki - p. Katarzynę Baczyk  i p. Agnieszkę Juszczak oraz polonistkę p. Małgorzatę Szeremet.  O piękną scenografię imprezy zadbała p. Zofia Kasprowicz.

       
  A oto zwycięskie drużyny:

  Kl. IV a w składzie: Jakub Baraniecki, Regina Klimaszewska, Jakub Kowalski, Zofia Szeremet.

  Kl. V c  w składzie: Michał Balcerzak, Zuzanna Gandecka, Patrycja Malinowska, Aleksander Nisiewicz.

  Kl. VI c w składzie: Oskar Czernikiewicz, Tomasz Bokwa, Kornelia Kręciszewska, Szymon Walaszek.

          Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez Komisję Europejską. Najwięcej radości sprawiła im pozytywka wygrywająca hymn Europy, czyli Odę do Radości Ludviga van Beethovena.

           Wszystkim, którzy chcą wiedzieć więcej,  a  może już dziś myślą o zwycięstwie w kolejnym turnieju z okazji EDJ, polecamy stronę internetową: europa.eu/kids-corner. Znajdziecie tam grę „Odkryjmy Europę!” oraz wiele innych quizów i gier o Europie. Udanej  zabawy!

   

    

    

      

 • Na własne oczy …


   

  Ważną rolę w nauczaniu przyrody pełnią zajęcia terenowe. Obcowanie ze światem przyrodniczym oraz doświadczanie go różnymi zmysłami przyczynia się do lepszego zapamiętywania i utrwalania przez uczniów nowych wiadomości. Mając na uwadze naturalną ciekawość i aktywność dzieci, w dniach 16 i 23 września uczniowie klas IVc i IVb pod opieką p. I. Liberkowskiej, K. Baczyk i nauczyciela przyrody p. E. Denisewicz, uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie.

  W trakcie wędrówki po Pszczewskim Parku Krajobrazowym uczniowie poznali warstwową budowę lasu oraz rozpoznawali pospolite gatunki roślin charakterystyczne dla każdego z pięter. Wśród szumu lasu uczniowie nauczyli się określać wiek drzewa, a omawiając ekosystem mrowiska dowiedzieli się, jak ważna jest praca tych owadów dla funkcjonowania lasu.

  Ukryte w leśnej gęstwienie Jeziora Przydrożne i Piecniewo przywitały nas odgłosami ptactwa wodnego. Uczniowie zaopatrzeni w lornetki obserwowali gęsi, kormorany i kaczki. Nie lada atrakcją okazała się mała ropucha wygrzewająca się w promieniach jesiennego słońca nieopodal jeziora.

  Podczas zajęć prowadzonych w laboratorium Ośrodka Edukacji Przyrodniczej uczniowie poznawali budowę i obsługę mikroskopu stereoskopowego oraz optycznego. Dzieci mogły poczuć się jak mali badacze, kiedy pracując z własnym mikroskopem oglądały nasiona, kwiatostany czy skórę węża.

     

    


   

 • Dzień Edukacji Narodowej

   

    13. października o godz. 15.30. Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich nauczycieli i pracowników SP2 niespodziankę z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Był nią krótki występ, w czasie to którego uczniowie wcielili się w role nauczycieli. W scenerii przedstawiającej pokój nauczycielski uczniowie deklamowali swoje role oraz przy akompaniamencie muzyki przygrywanej przez jednego z rodziców naszego ucznia – Pana Tomasza Zimniewicza, śpiewali piosenki. Występ przygotowany był dla wszystkich tych, którzy mają poczucie humoru. Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Dymel, która złożyła obecnym serdeczne życzenia z okazji obchodzonego święta oraz wręczyła nagrody wyróżnionym pracownikom.

   

    

    


   

 •  

   

  "Z rąk do rąk podajemy skromnej mądrości dar zwyczajny".
  Z okazji Dnia Nauczyciela składamy- my uczniowie serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.


  Życzy Samorząd Uczniowski.
   

 • Rocznica powołania Szarych Szeregów

  oraz

  Polskiego Państwa Podziemnego


   

        27 września to data znana wszystkim harcerzom naszego szczepu . Tego dnia w 1939r.  Związek Harcerstwa Polskiego przeszedł do konspiracji przyjmując kryptonim Szare Szeregi.  W tym roku rocznicę obchodziliśmy 26 września, a dzięki współpracy z nauczycielem historii p. Urszulą Wasilewską – Łabuzą powiązaliśmy ten dzień z uroczyście obchodzoną rocznicą Powołania Polskiego Państwa Podziemnego. Harcerze przygotowali gazetki poświęcone tym tematom. Odwiedzili klasy przypominając społeczności szkolnej o tym fakcie. Zapaliliśmy też znicze pamięci,  a w  Kąciku Patrona Szkoły pojawiły się świeże kwiaty.

  Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj phm. H. Barczewska

    

    

   


   

 •           Rajd Turystyki Aktywnej do Gorzycy

             20 września zuchy i harcerze naszego szczepu wzięli  udział w Rajdzie Turystyki Aktywnej do Gorzycy. Organizatorem tej imprezy był międzyrzecki oddział PTTK. Swoim udziałem wsparliśmy Stowarzyszenie „Wspieramy Młode Talenty”, które od lat jest sponsorem stypendiów dla uczniów międzyrzeckich szkół. Podzieleni na 4 patrole pod opieką opiekunów z mapą i uśmiechem na twarzy ruszyliśmy w teren. Pogoda i  humory  dopisywały i nawet się nie spostrzegliśmy jak powitała nas p. Lidia Woźniak na Polu Biwakowym „Maja” w Gorzycy. Po podsumowaniu czasu i  kolejno wykonywanych zadań  okazało się, że pierwsze miejsce zajęła 12 DSH "Ogień" (dh Simona Szudra, dh Łukasz Zimowski). Tuż za nimi uplasowała się 22 Gromada  Zuchowa „Wesołe Płomyki” (dh Ewa Kozińska). Jako trzecie dotarły na metę harcerki  2 DH "Iskry" (dh Agnieszka Maik, dh Agnieszka Zimowska).Czwarty na metę przybył patrol  22 DH "Krzesiwo" (dh Adrian Portała, p. Sylwia Borenstajn, p.Balcerzak.).

  Dziękujemy za świetną zabawę organizatorom i …do zobaczenia za rok!

     Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie” phm. H. Barczewska

    

    
   

 •  


   

  HARCERSKI START 2014/15


   

          Jak co roku, we wrześniu  do pracy przygotowują się wszystkie drużyny i gromady harcerskie. 13 września Hufiec Międzyrzecz im. „Zawiszaków” zaprosił wszystkich członków ZHP na Spartakiadę Harcerską , która odbyła się na stadionie miejskim w Międzyrzeczu.

          Rywalizację sportową poprzedził apel, na którym wszyscy drużynowi zameldowali swoją obecność. Stawili się : 56 DH „Grom”, 1 DH „Sokół”, 6 DH „Wagabunda”, 2 DH „Iskry”,22 DH „Krzesiwo” ,12 DSH „Ogień”. Były też zuchy czyli 3 GZ „Leśne Pogotowie”, 1 GZ „Rozbrykane Iskierki” 6 GZ „Leśne Buźki”, 2GZ „Słoneczna Gromada”, 22 GZ „Wesołe Płomyki”.  Na zaproszenie Komendy Hufca Międzyrzecz ZHP apel uświetnili : przedstawicielka Burmistrza Międzyrzecza p. Katarzyna Szadkowska, która przekazała na ręce komendantki Hufca Międzyrzecz ZHP phm. Marii Sobczak – Siuty podziękowania za dotychczasową pracę  wraz z życzeniami udanego startu w harcerski rok. Nie zabrakło słodkości z tej okazji. Na inaugurację roku harcerskiego przybył też ksiądz proboszcz Marek Walczak – przyjaciel harcerstwa międzyrzeckiego. Po życzeniach i błogosławieństwie   odpalono tradycyjny znicz spartakiadowy i… się zaczęło.

          Pierwszym punktem spartakiady i niewątpliwą tegoroczną atrakcją był  mecz  siatkówki, rozegrany między reprezentacją hufca a przyjaciółmi, sponsorami . W jej skład weszli: Remigiusz Lorenz (wice starosta, kapitan zespołu)Waldemar Kozielewski, Edward Toczyński, Tadeusz Filus, Robert Krzych oraz jedyna przedstawicielka  płci pięknej p. Justyna Adamirowicz). Przy ogromnym aplauzie, harcerzy wspierał druh „Majonez” Łukasz Zimowski. Sędzią zawodów był dh  Dariusz Koban. Oba zespoły  walczyły zaciekle do końca i mimo wsparcia harcerskich kibiców dh Darek odgwizdał koniec meczu z wynikiem 2:1 dla drużyny przeciwnej . Ze śpiewem na ustach „nic się nie stało, harcerze…” uczestnicy spartakiady przeszli na pobliski stadion.

        Tam czekały jeszcze większe emocje czyli turniej w mini piłkę nożną między poszczególnymi drużynami harcerskimi. Niepokonaną okazała się 56 DH „Grom” ze Skwierzyny, która odebrała puchar przechodni z rąk komendantki hufca. II miejsce zajęła 2 DH „Iskry” połączona z 22 DH „Krzesiwo” (ponieważ w turnieju mogły brać udział zespoły koedukacyjne) czyli reprezentacja Szczepu ZHP „Płomienie” z SP2 w Międzyrzeczu. Na podium stanęli też harcerze z 1 DH „Sokół” w Przytocznej, którzy zajęli  III miejsce w turnieju.

       Po konkurencjach drużynowych przyszedł czas na rywalizację indywidualną, i tak na zuchy czekały konkurencje: bieg z jajkiem, skoki w workach, bieg pod płotkami  oraz dla wszystkich rzut do celu. Harcerze uczestniczyli w biegu raków, jeździe na rowerku oraz w biegu a właściwie w marszobiegu. Najstarsi czyli harcerze z  drużyn starszo harcerskich  popisywali się biegiem z obręczą rowerową oraz jazdą na deskorolce. Wszyscy wzięli udział we wspomnianym już marszobiegu harcerskim.

         Po zakończonych konkurencjach indywidualnych wszyscy udali się na obiad. Posileni i wzmocnieni,   wrócili  na stadion, aby podsumować  wyniki. Zwycięskie „trójki” stanęły na podium. Udekorowano ich medalami, nie zabrakło też małego „co nieco” na poprawę humoru. Mistrzami w konkurencjach okazali się:

          1. w pionie zuchowym w konkurencji :

  - wyścigw workach-Kudlińska Karolina, Puk Maciej z 1 GZ „Rozbrykane Iskierki” i Golarowski Damian z 6 GZ „Leśne Buźki”

  - bieguz jajkiem - Stutko Aleksandra z 6 GZ „Leśne Buźki”, Kochańska Patrycja i Potomski Hubert z 1 GZ „Rozbrykane Iskierki”

  - biegu pod płotkami – Gac Łukasz z 2GZ „Słoneczna Gromada”, Puk Maciej iChajduk Magdalena z 1 GZ „Rozbrykane Iskierki”

  - rzut do celu - Adamkiewicz Paulinai Gac Łukasz z 22 GZ „Wesołe Płomyki” oraz Wanuszka Klaudia z 3 GZ „Leśne Pogotowie”

         2. w pionie harcerskim w konkurencji:

        - bieg „raków” – Tucki Jakub 1 DH „Sokół”, Górka Aleksandra 56 DH „Grom”i      

           Korzeń Agnieszka z 2DH „Iskry”,

        - wyścig rowerkowy – Fiałka Kacper i Dominika Mazurek z 6 DH „Wagabunda”

         Śliwiński Kacper z 56 DH „Grom”

        3. w pionie starszo harcerskim w konkurencji:

         - bieg z obręczą – Kortus Daria  z 12 DSH „Ogień”, Kogut Julia z  1 DH Sokół”

                             - jazda na deskorolce – Kaczmarek Jakub z 56 DH, Śmigiel Michał z 1 DH „Sokół”, Szmydt                                      Natalia z 12 DSH „Ogień”

         W marszobiegu w którym wzięli udział wszyscy harcerze, pierwszy na metę dotarł Patela Kamil za nim Kaczmarek Jakub obaj z 56 DH „Grom” trzeci był  Śmigiel Wojciech  z 1 DH  „Sokół”.

         Spartakiada przebiegała w atmosferze zdrowej rywalizacji, wesołej zabawy i przy słonecznej aurze. Nie zabrakło na niej  międzyrzeckich mediów. Odwiedzili harcerzy redaktorzy: Gazety Lubuskiej  i portalu e.miedzyrzecz . W  tym miejscu specjalne podziękowania należy skierować  do redaktorów portalu społecznościowego biz Międzyrzecz,  ( p. Kazimierza Czułupa p. Małgorzaty Czułup i p. Artura Anuszewskiego) którzy spędzili sobotę z harcerzami wykonując foto i video reportaż z imprezy. Dziękujemy bardzo!

          Kolejną grupą ludzi, którym należy podziękować są Sponsorzy dzięki którym  zuchy i harcerze wrócili do domów z medalami i słodyczami . Wszystkie drużyny biorące udział w spartakiadzie  otrzymały apteczki turystyczne, a gromady zuchowe - piłki. Dziękujemy za pomoc finansową i organizacyjną.

          Przy takim wsparciu nie straszny nam kolejny rok pracy. Kończąc pisanie posłużę się słowami piosenki „..że przyjaźni nam potrzeba płomiennego ogniobrania  , krąg przyjaciół…” Dziękujemy Wam Przyjaciele, że Jesteście, że możemy na WAS liczyć.
   

   Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj

  Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie” 

  działającego przy SP-2 w Międzyrzecz

  phm. Hanna Barczewska 

   

     

   

  Pozostałe zdjęcia

strona: