Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Szarych Szeregów

 

Nawigacja

 • Dzień Edukacji Narodowej

   

    13. października o godz. 15.30. Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich nauczycieli i pracowników SP2 niespodziankę z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Był nią krótki występ, w czasie to którego uczniowie wcielili się w role nauczycieli. W scenerii przedstawiającej pokój nauczycielski uczniowie deklamowali swoje role oraz przy akompaniamencie muzyki przygrywanej przez jednego z rodziców naszego ucznia – Pana Tomasza Zimniewicza, śpiewali piosenki. Występ przygotowany był dla wszystkich tych, którzy mają poczucie humoru. Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Dymel, która złożyła obecnym serdeczne życzenia z okazji obchodzonego święta oraz wręczyła nagrody wyróżnionym pracownikom.

   

    

    


   

 •  

   

  "Z rąk do rąk podajemy skromnej mądrości dar zwyczajny".
  Z okazji Dnia Nauczyciela składamy- my uczniowie serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.


  Życzy Samorząd Uczniowski.
   

 •  


   

  HARCERSKI START 2014/15


   

          Jak co roku, we wrześniu  do pracy przygotowują się wszystkie drużyny i gromady harcerskie. 13 września Hufiec Międzyrzecz im. „Zawiszaków” zaprosił wszystkich członków ZHP na Spartakiadę Harcerską , która odbyła się na stadionie miejskim w Międzyrzeczu.

          Rywalizację sportową poprzedził apel, na którym wszyscy drużynowi zameldowali swoją obecność. Stawili się : 56 DH „Grom”, 1 DH „Sokół”, 6 DH „Wagabunda”, 2 DH „Iskry”,22 DH „Krzesiwo” ,12 DSH „Ogień”. Były też zuchy czyli 3 GZ „Leśne Pogotowie”, 1 GZ „Rozbrykane Iskierki” 6 GZ „Leśne Buźki”, 2GZ „Słoneczna Gromada”, 22 GZ „Wesołe Płomyki”.  Na zaproszenie Komendy Hufca Międzyrzecz ZHP apel uświetnili : przedstawicielka Burmistrza Międzyrzecza p. Katarzyna Szadkowska, która przekazała na ręce komendantki Hufca Międzyrzecz ZHP phm. Marii Sobczak – Siuty podziękowania za dotychczasową pracę  wraz z życzeniami udanego startu w harcerski rok. Nie zabrakło słodkości z tej okazji. Na inaugurację roku harcerskiego przybył też ksiądz proboszcz Marek Walczak – przyjaciel harcerstwa międzyrzeckiego. Po życzeniach i błogosławieństwie   odpalono tradycyjny znicz spartakiadowy i… się zaczęło.

          Pierwszym punktem spartakiady i niewątpliwą tegoroczną atrakcją był  mecz  siatkówki, rozegrany między reprezentacją hufca a przyjaciółmi, sponsorami . W jej skład weszli: Remigiusz Lorenz (wice starosta, kapitan zespołu)Waldemar Kozielewski, Edward Toczyński, Tadeusz Filus, Robert Krzych oraz jedyna przedstawicielka  płci pięknej p. Justyna Adamirowicz). Przy ogromnym aplauzie, harcerzy wspierał druh „Majonez” Łukasz Zimowski. Sędzią zawodów był dh  Dariusz Koban. Oba zespoły  walczyły zaciekle do końca i mimo wsparcia harcerskich kibiców dh Darek odgwizdał koniec meczu z wynikiem 2:1 dla drużyny przeciwnej . Ze śpiewem na ustach „nic się nie stało, harcerze…” uczestnicy spartakiady przeszli na pobliski stadion.

        Tam czekały jeszcze większe emocje czyli turniej w mini piłkę nożną między poszczególnymi drużynami harcerskimi. Niepokonaną okazała się 56 DH „Grom” ze Skwierzyny, która odebrała puchar przechodni z rąk komendantki hufca. II miejsce zajęła 2 DH „Iskry” połączona z 22 DH „Krzesiwo” (ponieważ w turnieju mogły brać udział zespoły koedukacyjne) czyli reprezentacja Szczepu ZHP „Płomienie” z SP2 w Międzyrzeczu. Na podium stanęli też harcerze z 1 DH „Sokół” w Przytocznej, którzy zajęli  III miejsce w turnieju.

       Po konkurencjach drużynowych przyszedł czas na rywalizację indywidualną, i tak na zuchy czekały konkurencje: bieg z jajkiem, skoki w workach, bieg pod płotkami  oraz dla wszystkich rzut do celu. Harcerze uczestniczyli w biegu raków, jeździe na rowerku oraz w biegu a właściwie w marszobiegu. Najstarsi czyli harcerze z  drużyn starszo harcerskich  popisywali się biegiem z obręczą rowerową oraz jazdą na deskorolce. Wszyscy wzięli udział we wspomnianym już marszobiegu harcerskim.

         Po zakończonych konkurencjach indywidualnych wszyscy udali się na obiad. Posileni i wzmocnieni,   wrócili  na stadion, aby podsumować  wyniki. Zwycięskie „trójki” stanęły na podium. Udekorowano ich medalami, nie zabrakło też małego „co nieco” na poprawę humoru. Mistrzami w konkurencjach okazali się:

          1. w pionie zuchowym w konkurencji :

  - wyścigw workach-Kudlińska Karolina, Puk Maciej z 1 GZ „Rozbrykane Iskierki” i Golarowski Damian z 6 GZ „Leśne Buźki”

  - bieguz jajkiem - Stutko Aleksandra z 6 GZ „Leśne Buźki”, Kochańska Patrycja i Potomski Hubert z 1 GZ „Rozbrykane Iskierki”

  - biegu pod płotkami – Gac Łukasz z 2GZ „Słoneczna Gromada”, Puk Maciej iChajduk Magdalena z 1 GZ „Rozbrykane Iskierki”

  - rzut do celu - Adamkiewicz Paulinai Gac Łukasz z 22 GZ „Wesołe Płomyki” oraz Wanuszka Klaudia z 3 GZ „Leśne Pogotowie”

         2. w pionie harcerskim w konkurencji:

        - bieg „raków” – Tucki Jakub 1 DH „Sokół”, Górka Aleksandra 56 DH „Grom”i      

           Korzeń Agnieszka z 2DH „Iskry”,

        - wyścig rowerkowy – Fiałka Kacper i Dominika Mazurek z 6 DH „Wagabunda”

         Śliwiński Kacper z 56 DH „Grom”

        3. w pionie starszo harcerskim w konkurencji:

         - bieg z obręczą – Kortus Daria  z 12 DSH „Ogień”, Kogut Julia z  1 DH Sokół”

                             - jazda na deskorolce – Kaczmarek Jakub z 56 DH, Śmigiel Michał z 1 DH „Sokół”, Szmydt                                      Natalia z 12 DSH „Ogień”

         W marszobiegu w którym wzięli udział wszyscy harcerze, pierwszy na metę dotarł Patela Kamil za nim Kaczmarek Jakub obaj z 56 DH „Grom” trzeci był  Śmigiel Wojciech  z 1 DH  „Sokół”.

         Spartakiada przebiegała w atmosferze zdrowej rywalizacji, wesołej zabawy i przy słonecznej aurze. Nie zabrakło na niej  międzyrzeckich mediów. Odwiedzili harcerzy redaktorzy: Gazety Lubuskiej  i portalu e.miedzyrzecz . W  tym miejscu specjalne podziękowania należy skierować  do redaktorów portalu społecznościowego biz Międzyrzecz,  ( p. Kazimierza Czułupa p. Małgorzaty Czułup i p. Artura Anuszewskiego) którzy spędzili sobotę z harcerzami wykonując foto i video reportaż z imprezy. Dziękujemy bardzo!

          Kolejną grupą ludzi, którym należy podziękować są Sponsorzy dzięki którym  zuchy i harcerze wrócili do domów z medalami i słodyczami . Wszystkie drużyny biorące udział w spartakiadzie  otrzymały apteczki turystyczne, a gromady zuchowe - piłki. Dziękujemy za pomoc finansową i organizacyjną.

          Przy takim wsparciu nie straszny nam kolejny rok pracy. Kończąc pisanie posłużę się słowami piosenki „..że przyjaźni nam potrzeba płomiennego ogniobrania  , krąg przyjaciół…” Dziękujemy Wam Przyjaciele, że Jesteście, że możemy na WAS liczyć.
   

   Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj

  Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie” 

  działającego przy SP-2 w Międzyrzecz

  phm. Hanna Barczewska 

   

     

   

  Pozostałe zdjęcia

 • Zespół „Antiquo More” w Macedonii

   

  W dniach od 24 do 28 lipca 2014 roku, działający przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu Zespół Muzyki Dawnej „Antiquo More”, przebywał na X jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyczno-Tanecznym „Ohrid Waves 2014” w Macedonii. Festiwal ten odbywa się rokrocznie w miastach Struga i Ohrid nad przepięknym Jeziorem Ochrydzkim we współpracy z burmistrzem i Radą Miejską zabytkowego miasta Ochrydy. W festiwalu uczestniczyło 25 zespołów z całego świata, z Izraela, Turcji, Holandii, Mołdawii itp. Polskę reprezentował obok Zespołu Muzyki Dawnej „Antiquo More” znany i ceniony Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. „Antiquo More” zaprezentowało się w ramach festiwalu w dwóch koncertach. Pierwszy odbył się w godzinach wieczornych na dworze w przepięknej scenerii Kościoła Św. Zofii w Ohrid zbudowanego w XI w. na pozostałościach wczesnochrześcijańskiej bazyliki, przy którym zbudowano scenę. Drugi zaś koncert miał miejsce w Miejskim Centrum Kultury w Strudze. Mieliśmy okazję uczestniczyć w barwnej i ciekawej wymianie kulturalnej i nawiązaliśmy liczne przyjaźnie z członkami innych zespołów m.in. z Gruzji, Turcji, Północnego Cypru, Rumunii i Francji. Wszędzie staraliśmy się jak najlepiej wypełniać rolę „ambasadorów” Polski, co sprawiło, że spotykaliśmy się z serdecznym i ciepłym przyjęciem oraz zyskaliśmy zaproszenia na kolejne europejskie imprezy kulturalne. Mamy nadzieję, że te kontakty zaowocują w przyszłości współpracą i możliwością wymiany doświadczeń i umiejętności muzycznych i tanecznych. Na uwagę zasługuję także fakt, że zespół oprócz dyplomu uczestnictwa, uzyskał także prestiżowy tytuł Honoris Causa za program, który przedstawił na festiwalu, jest to tytuł honorowy nadawany osobom szczególnie zasłużonym na polu kultury.

  Wyjazd zespołu był czasem wytężonej pracy (próby, koncerty), czasem długiej podróży (w sumie przebyliśmy ponad 4.000 km, jechaliśmy przez obszar 6 państw a przebycie drogi w jedną stronę zajęło nam dwa dni), ale także czas intensywnego zwiedzania, nawiązywania kontaktów z przedstawicielami innych kultur i religii, poznawania ich obyczajów. Wyjazd ten był niezwykle udany oraz dostarczył mnóstwa niezapomnianych wrażeń. Członkowie zespołu mieli okazję zażywać kąpieli w krystalicznie czystych, turkusowych wodach olbrzymiego Jeziora Ochrydzkiego (358,2 km2) i rzeki Drim, zwiedzili zabytkowe miasto Ohrid oraz popłynęli na kilkugodzinny rejs statkiem po Jeziorze Ohrid na wyspę Św. Nauma, gdzie zwiedzili stary monastyr i kościół Św. Nauma. W drodze do i z Macedonii zatrzymaliśmy się na nocleg w stolicy Węgier – Budapeszcie, który także udało nam się w miarę możliwości zwiedzić. Widzieliśmy piękny gmach budapesztańskiego parlamentu, byliśmy na Basztach Rybackich, przy Kościele Macieja i starym ratuszu budańskim, płynęliśmy Dunajem na Wyspę Św. Małgorzaty oraz oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki przy słynnej ulicy Vaci i różnorodne pomniki w Peszcie. W trakcie naszej podróży mieliśmy także szansę przejeżdżania przez kilka stolic poszczególnych państw: czeską Pragę, słowacką Bratysławę, serbski Belgrad oraz macedońskie Skopje.

  Cieszymy się, że mogliśmy godnie reprezentować miasto i gminę Międzyrzecz oraz nasz kraj na tak prestiżowej imprezie kulturalnej. Pragniemy również podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do wyjazdu Zespołu Muzyki Dawnej „Antiquo More” do Macedonii: Panu Burmistrzowi Tadeuszowi Dubickiemu oraz Radzie Miejskiej Miasta i Gminy Międzyrzecz. Wyjazd nie mógłby się odbyć bez zaangażowania i wsparcia rodziców oraz życzliwości i wyrozumiałości dyrekcji naszej szkoły.

    Zespół Muzyki Dawnej „Antiquo More”

   

   

   

  Pozostałe zdjęcia
   

   

   


 •  

  WYNIKI REKRUTACJI

  Link do strony
   

 • Międzynarodowy Konkurs "Matematyczny Kangur" 2014


   

           11 czerwca w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie  odbyła się uroczystość wręczenia nagród najlepszym uczestnikom Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny".

  W naszej szkole bardzo dobry wynik uzyskała

                    Katarzyna Pawłowska z klasy IV a


   

           W tym roku w naszej gorzowskiej części województwa lubuskiego wzięło udział ok 3400 zawodników ze szkół wszystkich szczebli .         

   Z wynikiem bardzo dobrym nagrodzono 28, wśród nich naszą uczennicę .

  Bardzo gorące gratulacje!!!!!

         

         szkolny koordynator konkursu

         Anna Matyjaszczyk

    
   

 • Ogólnopolski Turniej Siatkarski w Pyrzycach


   

            1 czerwca 2014 roku w Parku im. Jana Pawła II w Pyrzycach odbył się II Ogólnopolski Turniej Siatkarski.

          Swoją obecnością turniej uświetnił Pan Rafał Antczak –fizjoterapeuta kadry narodowej, obecnie pracujący w Chemiku Police, który przybył na festyn z aktualną mistrzynią Polski siatkarką Chemika Police Panią Justyną Raczyńską.

           Rozgrywki pomiędzy trzyosobowymi drużynami rozpoczęły się o godzinie 10.00. W turnieju udział wzięło prawie 30 zespołów reprezentujące takie drużyny jak GMS-S.O.S Pyrzyce, Żak-Espadon Pyrzyce, Maraton-S.O.S Świnoujście, Błyskawica Szczecin, Orliki Międzyrzecz, Miedwiak Giżyn, Piast Pyrzyce, Siatkarz Szczecin.

            Uczniowski Klub Sportowy „Orliki” działający przy Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu reprezentował zespół w składzie: S. Basiński, A. Kita, M. Michalczak, D. Sikorski zajmując IV miejsce.

  Udział w turnieju został dofinansowany z dotacji Gminy Międzyrzecz dotyczącej wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.
   

  Trenerem zespołu jest M. Szanda

   
   

 • XVI Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Chłopców w Miliczu.


   

            W dniach 16 - 17.05.2014 odbył się XVI Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki Chłopców o Puchar Burmistrza Gminy Milicz . W sumie do zmagań przystąpiło przeszło 300 zawodników z 18 miast.

             W uroczystym otwarciu turnieju, które odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu, wzięli udział wszyscy zawodnicy biorący udział w zmaganiach. Do Milicza przyjechali siatkarze z Kielc, Gdańska, Sulechowa, Krotoszyna, Lęborka, Mirca, Gubina, Świdnicy, Białegostoku, Kalisza, Murowanej Gośliny, Jastrzębia Zdroju, Zbąszynka, Wałcza, Sycowa, Międzyrzecza oraz Oławy.

            Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i przystąpili do dwudniowych zmagań siatkarskich. Ostatnie mecze turnieju zakończyły się w sobotnie przedpołudnie.

          Uczniowski Klub Sportowy „Orliki” działający przy Szkole Podstawowej nr 2  w Międzyrzeczu reprezentowała 1 drużyna w kategorii  czwórek grająca w składzie: A. Kita, S. Basiński, M. Michalczak, D. Sikorski, D. Szczepanik, K. Kaniuk, P. Zaworski. Chłopcy zajęli XII m-ce.

          Udział w turnieju został dofinansowany z dotacji Gminy Międzyrzecz dotyczącej wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.
   

  Trenerem zespołu jest M. Szanda


   


   

 • Akcja informacyjno-edukacyjna „Bezpieczna Woda” realizowana

   przez KPP Międzyrzecz w SP2


   

  Akcja „Bezpieczna Woda" to inicjatywa  Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Jest  również cennym źródłem informacji dla rodziców, nauczycieli i wychowawców.

  Celem akcji „Bezpieczna woda" jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.

  Akcja obejmuje swym zasięgiem, w zakresie informacyjno-edukacyjnym, szkoły na terenie całego kraju.

  W założeniach, efektem prowadzonej Akcji jest zmniejszenie liczby wypadków podczas letniego wypoczynku poprzez wykształcenie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży szkolnej uprawiających sporty i rekreację wodną.

  W SP2 spotkania w ramach akcji ‘Bezpieczna woda” odbyły się 09.06.2014r. Propagowana  była przez Komendę Powiatową  Policji w Międzyrzeczu. Zaprzyjaźniony z dziećmi  p.Wojciech Żuchowski - dzielnicowy tłumaczył zasady  bezpiecznego korzystania z przyjemności kąpieli. Uczniowie dowiedzieli się  w jakich miejscach wolno im się kąpać podczas letniego wypoczynku, jak przygotować ciało przed wejściem do wody ,jak można pomóc sobie samemu kiedy wychłodzi się ciało lub przegrzeje, co zrobić gdy złapie kurcz oraz gdy następuje zachłyśnięcie się wodą. Przy okazji uczniowie utrwalili podstawowe nr alarmowe .Pan Wojciech przypomniał także dzieciom jak należy zachować się w kontaktach z obcymi . Dziękujemy Policji za  troskę o bezpieczeństwo wszystkich dzieci. Niech  wakacje będą miłą przygodą.

  W akcji uczestniczyli uczniowie klas I-IV

   
   

       Pedagog szkolny L.Gogoc


   

 • BIESIADA RODZINNA W SP2   

         31.05.2014 r. w godzinach 16:00 – 20:00 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu odbył się festyn rodzinny.

            Imprezę przygotowali pracownicy SP2 oraz rodzice uczniów. Biesiada rozpoczęła się od wystąpienia pani dyrektor SP 2 Katarzyny Dymel, która przywitała zaproszonych gości oraz krótko zapoznała obecnych z programem i celem festynu rodzinnego. O godzinie 16: 15 na scenie pojawili się nauczyciele i rodzice, którzy wykonali przygotowaną na tę okoliczność piosenkę o SP2, do której tekst napisała pani Izabela Banaszak. Następnie wysłuchaliśmy występów artystycznych poszczególnych klas. Usłyszeliśmy m. in. takie utwory jak: „Smerfy i pizza”, „To jest smerfów świat”, „A ja tańczyć chcę”. Od godziny 17: 00 do 18:00 uczestnicy biesiady przyglądali się blokowi sportowemu. Na sali gimnastycznej toczyły się mecze: piłki nożnej oraz siatkowej. W dyscyplinie futbolowej zwyciężyła drużyna rodziców, która odebrała zwycięski puchar z rąk pani dyrektor. Równolegle na stadionie miejskim rozgrywały się konkurencje sportowe: przeciąganie liny, rzut do celu balonem, sztafeta kapsli oraz układanie puzzli. Po godzinie 18: 00 rozpoczął się drugi blok artystyczny. Usłyszeliśmy m. in. takie przeboje jak: „Ognista samba”, „My Słowianie” oraz zobaczyliśmy zumbę w wykonaniu nauczycieli i rodziców. Najlepsi dwójkowi artyści i sportowcy otrzymali dyplomy i nagrody. Imprezę uświetniły takie atrakcje jak: loteria fantowa, wata cukrowa, lody, popcorn, zupa, malowanie twarzy. Piękne dekoracje przygotowały panie: Zofia Kasprowicz i Ewa Zabielska.

              Festyn zakończył się o godzinie 20:00. Biesiada była miłą, „smerfną” i kolorową imprezą.

  Tekst: Anna Markowska
  Zdjęcia: Zofia Kasprowicz

   

     

   

  Pozostałe zdjęcia
   

 • Tydzień Profilaktyki Szkolnej

  Dziecko –mały człowiek.


   

      
   

                                                                                                 Pedagog szkolny L.Gogoc

   
   


   

  WYNIKI REKRUTACJI

  Link do strony

   

 •  Obchody 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino   

            „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” –wezwanie tej treści znajduje się na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

           To testament żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, który jest zobowiązaniem harcerskim i powodem dla którego członkowie Związku Harcerstwa Polskiego   wyruszyli na uroczyste obchody 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino do Włoch  Wśród 1500 osób znaleźli się międzyrzeccy harcerze z 12 DH „Ogień”: Agnieszka Maik, Simona Szudra, Helena Pacuła, Oliwia Matuszewska, Adrian Portała i Jan Wąsiel wraz z instruktorką phm. Hanną Barczewską.

            Wyprawa pod hasłem „Łączymy pokolenia” ( po włosku  Uniamo le Generazioni) dla nas rozpoczęła się 14 maja o godz. 6.00 , gdy  wyruszyliśmy do Zielonej Góry  na spotkanie z innymi harcerzami Chorągwi Ziemi Lubuskiej. Tam czekała na każdego z nas tzw. wyprawka ,czyli chusty w barwach narodowych , koszulki , kurtki softshell oraz drobne gadżety. Aby wyruszyć na trasę należało przygotować autokar. Agnieszka rozpoczęła więc jego oklejanie. Kiedy na szybach pojawiły się napisy i czerwone maki, ruszyliśmy w 16 godzinną  podróż.

           Nowy dzień powitaliśmy widokiem budzącej się  urokliwej Wenecji . Podziwialiśmy Plac i Bazylikę św. Marka a wędrując  wzdłuż Kanału Grande dotarliśmy na najstarszy most Rialto. Długo szukaliśmy też „mostu westchnień” ,który  swoją sławę zawdzięcza XIX-wiecznym romantycznym pisarzom. Wedle ich wyobrażeń przechodzący tędy skazańcy mieli tęsknie wzdychać (stąd także nazwa mostu) do swych ukochanych pozostających na wolności i do "wolnego świata", który widzieli ostatni raz przed odbyciem kary; niektórzy - w ogóle ostatni raz w życiu.

           Po powrocie na stały ląd czekała nas dalsza podróż do Fiuggi, gdzie mieliśmy zakotwiczyć na najbliższe cztery noce. Hotel Pompei zasiedliliśmy ok. godz. 21.00 potem włoska obiadokolacja (makaron-pycha)i upragniony odpoczynek.

           16 maja w naszym harmonogramie była zaplanowana wizyta w Museo  Historiale di Cassino. W ciągu godzinnego spotkania poznaliśmy historię Ziemi Benedyktyńskiej , „dotknęliśmy” bitwy  o Monte Cassino. Wysłuchaliśmy opowieści  o zburzeniu klasztoru i okolicznych miast a wszystko w przystępnej multimedialnej formie. Tam też spotkaliśmy innych harcerzy z Polski.

          Po południu wyruszyliśmy na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie otrzymaliśmy zadanie do wykonania-roznieść i zapalić znicze „Światła Pamięci”  na mogiłach polskich żołnierzy. Później rozpoczęły się próby niedzielnych uroczystości państwowych  by w niedzielę wszystko poszło zgodnie z planem.

           W sobotę czekała nas adrenalina, czyli trasa fabularyzowanego rajdu  „Honker”, która prowadziła przez tereny pola bitwy na Monte Cassino. Do wykonania mieliśmy wiele zadań sprawnościowych,  historycznych i typowo harcerskich. Emocje sięgały zenitu podczas strzelania z moździerza i nawiązywania łączności telefonicznej. Wszystko jednak ostudził rzęsisty deszcz, który spadł tuż przed osiągnięciem mety rajdu. Cały zastęp spisał się na medal. Przemoczeni, ale bardzo szczęśliwi dotarliśmy do Miasteczka Skautowego.

             W drodze do Fiuggi kibicowaliśmy uczestnikom „Biegu Monte Cassino”. W biegu wzięło udział 2014 osób w tym 1052 Polaków  (tylu żołnierzy  zidentyfikowanych z imienia i nazwiska  spoczywa na cmentarzu).W tym dniu  byliśmy bardzo dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Kolejny dzień przewidywał aktywny udział harcerzy w uroczystościach państwowych i aby temu podołać koordynator naszej wyprawy dh. Hm. Magda Litke ogłosiła ciszę nocną. Jutro pobudka o 4.30!!!

             Hotel opuszczaliśmy przed wschodem słońca, całe miasteczko jeszcze spało, gdy wyjechaliśmy na Monte Cassino. Dotarliśmy tam na tyle wcześnie, aby przygotować wszystko do oficjalnych uroczystości oraz godnie powitać zaproszonych gości i pomóc kombatantom przebyć drogę na cmentarz.

             O godz. 9.50 rozpoczęły się główne uroczystości obchodów 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Myślimy, że to już wszyscy zainteresowani obejrzeli w telewizji, więc nie będziemy opisywać ich przebiegu.

                Po południu udaliśmy się na happening skautowy na Plazza Labriola w Cassino, gdzie spotkaliśmy się z włoskimi skautami. Zabaw, pląsów i wspólnych śpiewów nie było końca. Tam też była okazja do wymiany plakietek, chust i innych pamiątek przywiezionych z Polski. Było bardzo wesoło i skautowo, tym bardziej , że podczas happeningu ogłoszono wyniki rajdu Honker. Okazało się że… ZAJĘLIŚMY 14 MIEJSCE (na 98 patroli)!

               Poniedziałkowy poranek był ostatnim spędzonym w hotelu. Pożegnaliśmy miłego właściciela p. Mario i po wspólnym zdjęciu na dachu hotelu ruszyliśmy do Rzymu. Zwiedzanie Wiecznego Miasta rozpoczęliśmy od wędrówki Hiszpańskimi Schodami. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. Po przeliczeniu 138 stopni oraz  pamiątkowej fotografii,  ruszyliśmy w kierunku Fontanny di Trevi

               Ta fontanna znana na całym świecie zrobiła na nas ogromne wrażenie  Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety (przez ramię, do tyłu), by zapewnić sobie "powrót do Rzymu". Istnieją również legendy związane z ilością wrzucanych monet - jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie - romans, trzy - ślub. Tajemnicą zostanie ilość wrzucanych monet przez naszych harcerzy  tym bardziej, że czas upływał niemiłosiernie szybko. Popędziliśmy więc wzdłuż murów Colosseum ogłoszonego w 2007roku   jednym z siedmiu nowych cudów świata, aby na godzinę 15 dotrzeć do Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Tam odprawiona została harcerska msza święta zamykająca wyprawę. Bezpośrednio po mszy wszyscy stanęli do kręgu kończącego naszą misję. Po odśpiewaniu „Bratniego słowa” pożegnaliśmy się z zaprzyjaźnionymi harcerzami, była też chwila na rozmowy podsumowujące. Nam udało się zaprosić do krótkiej dyskusji dh. Naczelnik ZHP hm. Małgorzatę Sinicę. Podzieliliśmy się pozytywnymi emocjami i wrażeniami z przeżytych dni wyprawy.

  Potem kilka chwil na zakup pamiątek, zjedzenie  prawdziwej włoskiej pizzy i … w drogę do Austrii  (cała noc w autokarze).

                We wtorek powitał nas Wiedeń- stolica i największe miasto. Szybko znaleźliśmy się przy  katedrze Św. Szczepana, która jest symbolem Wiednia i najważniejszą budowlą gotycką w Austrii. Dotarliśmy też do  Wiedeńskiej Opery Państwowej jednej z najlepszych scen operowych na świecie, słynącej z corocznego  balu noworocznego. Pod wieczór dotarliśmy  przed  „Dom Hundertwassera”, oddany do użytku 8 września 1985 roku. Jest on modelowym przykładem poglądów artysty na architekturę: nierówne podłogi i ściany, porośnięty trawą i drzewami dach, okna ozdobione tak zwanymi „zungenbartami”, czyli elementami ozdobnymi wokół okna, z niektórych okien wyrastają drzewa. Elewacja budynku w ostrych barwach, wklęsło-wypukłe kolumny jako element architektoniczny.

              Po całodniowych wędrówkach ulicami Wiednia wieczorem wsiedliśmy do autokaru, który następnego dnia  dowiózł nas do Zielonej Góry.

            Tu pożegnaliśmy się z harcerzami z którymi reprezentowaliśmy Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP i wyruszyliśmy w dalszą drogę do Międzyrzecza. Zmęczeni, wzbogaceni o przeżycia i nowe przyjaźnie dotarliśmy szczęśliwie do domów.

            W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy  pomogli nam uczestniczyć w tak ciekawej i niesamowitej  wyprawie: rodzicom, sponsorom, nauczycielom, dyrektorom szkół, p. Burmistrzowi T. Dubickiemu ,Komendantce Hufca Międzyrzecz phm. M. Sobczak- Siucie, za pomoc, wsparcie finansowe i duchowe.
   

      

  Pozostałe zdjęcia   

   

 •  

   


   

 • Finał  konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień”

   

           17.05.2014 r. o godzinie 10:00 na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się X finał Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „ Z poprawną polszczyzną na co dzień”.

           W ścisłym finale znalazły się dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu: Zuzanna Gandecka z kl. IV c oraz Zofia Derwich z kl. V c przygotowane przez mgr Małgorzatę Szeremet. Dziewczynki uzyskały 95 % poprawnych odpowiedzi  w II etapie konkursu i zakwalifikowały się do III etapu. Uczestniczki eliminacji otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki oraz podziękowania z rąk organizatorów zmagań polonistycznych.

          Gratulujemy finalistkom dociekliwości poznawczej w zakresie posługiwania się dobrą, piękną polszczyzną.

  Anna Markowska

    

 • Udział reprezentacji naszej szkoły

  w  Międzynarodowym Konkursie

  „Matematyczny Kangur”   

              Dnia 20 marca 2014 r. odbył się  Międzynarodowy Konkurs „Matematyczny Kangur” . Z naszej szkoły uczniowie startowali w trzech kategoriach:
   

  • Klasy I i  II w kat. Żaczek  - 19 osób
  • Klasy III  w kat. Maluch – 25 osób
  • Klasy IV  w kat. Maluch - 22 osoby
  • Klasy V w kat. Beniamin – 10 osób
  • Klasy VI w kat. Beniamin - 17 osób

   

  Osiągnięcia szkoły:
   

  Kategoria Maluch - klasy III                                  

          wyróżnienie   ( 64,75 p. – 89 p.)

  Adamirowicz Dorota kl. III b – 82,00 p.

  Bańko Karolina kl. III b – 77,00 p.

  Grabska Inga kl. III d – 74,25 p.

  Baraniecki Jakub kl. III a – 68,75 p.

  Rozwadowska Emilia kl. III b - 64,75 p.

   

  Kategoria Maluch -  klasy IV
   

         wynik bardzo dobry     (103 p. – 114 p.)              

  Katarzyna Pawłowska kl. IV a – 103,75 p.

          wyróżnienie   ( 78 p. – 103 p.)

  Stafiniak Maciej kl. IV c – 93,75 p.

  Woźny Karol kl. IV c – 93,75 p.

  Nowak Wiktor kl. IV a - 82,50 p.

  Kubiszewski Hubert IV b - 81,25 p.

  Dajworska Julia kl. IV a - 81 p.

   

  Kategoria Beniamin  - klasy V

          wyróżnienie  ( 71,75 p. – 98 p. )

  Pejas Sandra kl. V b – 82,00 p.

  Derwich Zofia kl. V a – 80,00 p.

   

  Kategoria Beniamin  - klasy VI          

          wyróżnienie  ( 92,5 p. – 128 p. )

  Nowak Aleksander kl. VI c – 108,75 p.

  Konieczny Patryk kl. VI a – 97,25 p.

  Sikorski Dawid kl. VI c - 95, 00 p.
   

  Koordynator szkolny  Anna Matyjaszczyk   

 • ABC bezpiecznego zachowania

   

              Szacunek dla zwierząt połączony z ABC bezpiecznego zachowania się w obecności psa. To główne cele akcji edukacyjnej "My nie gryziemy". Fundacja Ewy NAWOROL po raz drugi zorganizowała akcję profilaktyczną. Jej celem jest edukacja i nauczanie dzieci i młodzieży w obszarze behawiorystyki zwierząt. Ponadto profilaktyka związana z atakami i pogryzieniami przez psy. Akcja ma ogólnopolski zasięg. W 2013r. jej przedstawiciele odwiedzili 45 miast i przeszkolili ponad 8 000 dzieci.

            Atutem akcji jest organizacja zajęć w mobilnym centrum osadzonym w przyczepie zestawionej z ciagnikiem siodłowym stylizowanym na amerykański ego tira. Zapewnia do dostęp do technik multimedialnych obejmujacych między innymi informację na temat zachowań psów, sygnałów przez nie wysyłanych. Ponadto instruktor wskazywał prawidłowe i bezpieczne reakcje na różne zachowania się psów. Miało to duże znaczenie, gdyż jak podreślano podczas szkolenia, pies - to w prostej linii potomek wilka. Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w zajęciach, które, co podkreślali, były ciekawe z uwagi na formę, jak i prezentowane treści.

  Barbara Sieniawska

   

   


   

 •  I  MŁODZIEŻOWY TURNIEJ  GRY  W  KRĘGLE

  „MŁODZIEŻOWE  MISTRZOSTWA"

  O  PUCHAR  BURMISTRZA  MIĘDZYRZECZA   

        Zawody odbyły się w dniach: 28-04.2014 r. oraz 05.05.2014 r. w kręgielni B&T. Najpierw przeprowadzona została runda eliminacyjna, a następnie finałowa. Celem turnieju była popularyzacja gry w kręgle oraz pokazanie alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego.

  Do turnieju zgłosiło się 13 uczestników w trzech kategoriach wiekowych:

   

  1. SZKOŁY PODSTAWOWE :

   

  Reprezentacja SP 2 w Międzyrzeczu

  - MICHAŁ  BORÓWKO – kl. IV A,

  - BARTOSZ  FONTOWICZ – kl. IV A,

  - MICHAŁ  PIETRUSIK – kl. IV A,

  - ADAM  KITA – kl. V C.

   

  1. GIMNAZJA.
  2. SZKOŁY  ŚREDNIE.   

  Zawodnicy rywalizowali w 3 grupach po uprzednim losowaniu. 

  W poszczególnych partiach grupowych turnieju zawodnicy rozegrali po 2 gry.

  Każda gra składała się z 10 rund, w każdej rundzie zawodnik oddawał 2 rzuty. O kolejności miejsc w grupie decydowała łączna liczba punktów zdobytych    w dwóch grach. Najlepsza dwójka w grupie awansowała do dalszej rundy rozgrywek.   

  WYNIKI:   

  RANKING:   

  RUNDA I (28.04.2014 r.)

   

  RUNDA II (05.05.2014 r.)

  Imię i nazwisko

  Liczba punktów

  Finał

  Liczba punktów

  Miejsce

  Adam Kita

  217

  A

  149

  I

  Michał Pietrusik

  139

  A

  137

  II

  Michał Borówko

  120

  B

  83

  IV

  Bartosz Fontowicz

  115

  B

  127

  III


  KLASYFIKACJA  GENERALNA  PO  I  RUNDZIE

  Adam Kita           – 5 m-ce.

  Michał Pietrusik – 11 m-ce.

  Michał Borówko           – 12 m-ce.

  Bartosz Fontowicz        – 13 m-ce.   

  KLASYFIKACJA  GENERALNA  PO  II  RUNDZIE

  Adam Kita           – V m-ce (366 pkt.)

  Michał Pietrusik – VII m-ce (276 pkt.)

  Bartosz Fontowicz      – VIII m-ce (242 pkt.)

  Michał Borówko          – XI m-ce (203 pkt.)   

  W kategorii Szkół Podstawowych Puchar Burmistrza Międzyrzecza wywalczył Adam Kita. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali medale i dyplomy pamiątkowe.   

  Gratulujemy naszym sportowcom.

   

  Opiekun drużyny – M. Szanda      

 • FINAŁY  WOJEWÓDZKIE

  TURNIEJU  MINIPIŁKI  SIATKOWEJ  CHŁOPCÓW

  „KINDER  +  SPORT”
   

           

                W dniu 27.04.2014 r. w Sulechowie rozegrane zostały Finały Wojewódzkie w Minipiłce Siatkowej Chłopców kl. IV („dwójki”). Szkołę Podstawową nr 2 w Międzyrzeczu reprezentowali zawodnicy działającego przy szkole Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orliki” w składzie: Bartosz Zimniewicz, Kuba Antys, Jędrzej Klimaszewski.

  Turnie rozegrany został systemem „każdy z każdym”. Po rozegraniu wszystkich meczy, nasz zespół zajął ostatecznie VII miejsce.

               Udział w turnieju zespołu Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orliki” został dofinansowany przez Gminę Międzyrzecz.
   

           Opiekunem zespołu jest M. Szanda


   


   

 • POWIATOWE ROZGRYWKI W MINIPIŁCEKOSZYKOWEJ

  DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW


   

    W dniach  24.01.2014 r w Pszczewie i 28.01.2014 r. w Skwierzynie odbyły się powiatowe rozgrywki w minipiłce koszykowej chłopców i dziewcząt.

  Szkołę Podstawową nr 2 w Międzyrzeczu w kategorii chłopców reprezentowali: Kuba Kaniuk – kl. VI E, Patryk Zaworski – kl. VI E, Patryk Rogowski – kl. VI A, Dawid Sikorski – kl. VI C, Adam Kita – kl. V C, Sebastian Czernikiewicz – kl. V C, Miłosz Michalczak – kl. VI B, Seweryn Basiński – kl. VI A, Damian Michalak – kl. VI C, Dawid Klimczak – kl. VI A, Grzegorz Woźniak – kl. VI A, Adrian Szczepanik – kl. VI B, Łukasz Madyda – kl. V B, Sławomir Czapliński – kl. V C.

  Dziewczęta walczyły w składzie: Karolina Daszkiewicz – kl. VI C, Katarzyna Juszczak – kl. VI B, Natalia Denisewicz – kl. VI D, Daria Kortus – kl. VI C, Agata Kwaśny – kl. VI C, Natalia kłos 0 kl. VI B, Anna Boguta – kl. VI C, Natalia Madyda – kl. VI B, Agata Mirowska – kl. VI C, Anna Szpytko – kl. VI C, Julia Pażdziora – kl. VI E, Zofia Derich – kl. V C, Anna Wiszniewska – kl. VI E, Alina Karpińska – kl. VI E, Monika Gmiąt – kl. V B, Julia Grudzińska – kl. V B, Weronika Cierach – kl. V B, Patrycja Brzozowska – kl. V B, Julia Kłos – kl. VI E.
   

  Wyniki końcowe:

  • zespół chłopców – III miejsce,
  • zespół dziewcząt – II miejsce.


   

  GRATULUJEMY NASZYM SPORTOWCOM
   

            Nauczyciele wychowania fizycznego


   

 • POWIATOWE ROZGRYWKI W MINIPIŁCE SIATKOWEJ

  DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW


   

           W dniach 14.01.2014 r. i 21.01.2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu odbyły się powiatowe rozgrywki w minipiłce siatkowej dziewcząt i chłopców w kategorii „czwórek” (klasy VI).

  Reprezentację dziewcząt Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu stanowiły: Anna Boguta – kl. VI C, Karolina Daszkiewicz – kl. VI C, Katarzyna Juszczak – kl. VI B, Natalia Kłos – kl. VI B, Agata Kwaśny – kl. VI C, Natalia Madyda – kl. VI B, Agata Mirowska – kl. VI C, Anna Szpytko – kl. C, Natalia Denisewicz – kl. VI D, Zofia Derwich – kl. V C, Monika Gmiąt – kl. V B, Weronika Cierach – kl. V B, Patrycja Brzozowska – kl. V B

  Reprezentację chłopców Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu stanowili: Seweryn Basiński – kl. VI A, Kuba Kaniuk – kl. VI E, Patryk Rogowski – kl. VI A, Grzegorz Wożniak – kl. VI A, Patryk Zaworski – kl. VI E, Miłosz Michalczak – kl. VI B, Dawid Sikorski – kl. VI B, Adrian Szczepanik – kl. VI C, Adam Kita – kl. V C.
   

  Wyniki końcowe:

  - drużyna dziewcząt – II miejsce,

  - drużyna chłopców – II miejsce.
   

  GRATULUJEMY NASZYM SPORTOWCOM
   

            Opiekunowie zespołów – M. Szanda, A. Grobelna


   

strona: