• Wycieczki w ramach programu POZNAJ POLSKĘ.

• Kraków, Wrocław, Toruń i Poznań

Wycieczki w ramach programu POZNAJ POLSKĘ. Zgłosiliśmy 4 wycieczki i na wszystkie otrzymaliśmy dofinansowanie. Nasi uczniowie zwiedzali Kraków, Wrocław, Toruń i Poznań.

Kraków

W pierwszym dniu uczniowie rozpoczęli wycieczkę od wizyty w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema i obejrzenia w kinie sferycznym seansu, który był wyświetlany na kopule dzięki czemu uczniowie mieli wrażenie otoczenia obrazem ze wszystkich stron.  Następnie spacerowali po różnych ścieżkach doświadczeń. Mieli także możliwość obejrzenia iluminacji ze smerfami.

W drugim dniu spotkali się z przewodnikiem przy smoku wawelskim i od tego miejsca rozpoczęli zwiedzanie. Najpierw Wawel - Zamek Królewski, dzwoń Zygmunta, krypty zasłużonych Polaków. Spacerowali po Rynek Starego Miasta, zobaczyli kościół Mariacki i Muzeum Narodowe Sukiennice. Widzielidziedziniec najstarszego Uniwersytetu w Polsce. Podczas spaceru odnajdowali także krakowskie drogi Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II, którzy związani byli z Krakowem. Była też chwila na pamiątki i zdjęcia.

W trzecim dniunasi uczniowie zobaczyli barbakan i pomnik grunwaldzki, oraz udali się do Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, gdzie mogli doświadczyć i poznać dwa różne światy: światła i ciemności. Była to niesamowita lekcja akceptacji różnorodności. Ostatnim punktem wycieczki były  Łagiewniki - Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Chwila zadumy i zapoznanie się z postacią s.Faustyny.  Na koniec obiad i wyjazd w kierunku Międzyrzecza.

Wrocław

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili: Muzeum Narodowe - Panorama Racławicka - słynne malowidło, które dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Rynek Starego Miasta oraz Bazylikę pw. Św. Elżbiety. Następnym miejscem zwiedzania był Ostrów Tumski - kolebka Wrocławia, gdzie we wczesnym średniowieczu znajdowało się centrum osadnicze plemienia Ślężan.

W drugim dniu zwiedzano: Kolejkowo – Kolejkowo - zminiaturyzowany świat. Uczniowie mogli zobaczyć jeżdżące pociągi, tramwaje i samochody, które były  tłem dla toczącego się na makietach prawdziwego życia. Makiety bardzo się wszystkim podobały.Później znaleźliśmy chwilę czasu wolnego na zakup pamiątek. Kolejny punktem programu był spacer po Wrocławiu, zobaczyliśmy też Pomnik Ruchu Oporu Olimp, wzniesiony w 1989 r. przy zbiegu ulic Sokolniczej i Zelwerowicza.Popołudniu uczniowie oglądali  Pomnik Witolda Pileckiego, który stoi na Promenadzie Staromiejskiej, w pobliżu gmachu Opery i Narodowego Forum Muzyki oraz ul. Podwale i fosy miejskiej.

W trzecim dniu: Po śniadaniu wróciliśmy do centrum Wrocławia, oglądając  kolejne zabytki, a następnie udaliśmy się do wrocławskiego ZOO, które jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce z ponad 1000 gatunków zwierząt w jednym miejscu. Po obiedzie wyjechaliśmy w kierunku Międzyrzecza.

Toruń

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili: Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, w którym  wykonywali różne eksperymenty, kolorowe doświadczenia, były one dla wszystkich bardzo zaskakujące. Kolejnym miejscem była wizyta w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi tradycja słynnych, słodkich wypieków. Sami także wyrabiali i piekli pierniczki.

W drugim dniu zwiedzano:

Planetarium Toruńskie – uczniowie oglądali seans „Cudowna podróż”. Następnie udali się z wizyta do Domu Mikołaja Kopernika, a później spacerowali uliczkami Starego Miasta i promenadą nad Wisłą. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Krzyżacki. Ostatnimi miejscami wycieczki było Muzeum Etnograficzne, gdzie uczniowie mogli poznać życie ludzi zamieszkujących wsie i małe miasteczka w latach 100 – 150 temu. Poznali dawne zawody i narzędzia jakimi si posługiwali, dawne metody leczenia, a także stroje codzienne i odświętne.

Poznań

W pierwszym dniu uczniowie rozpoczęli wycieczkę od pobytu w Palmiarni obcując na żywo z egzotycznymi roślinami i zwierzętami. Następnie udali się do Parku Wilsona, gdzie spacerowali ścieżkami oglądając stawy, różne zalesienia, parkany. Kolejnym punktem było Stare Miasto, słynne koziołki i wizyta w kościele farnym. Następnym celem wycieczki byłoRogalowe Muzeum, w którym uczniowie poznali ciekawostki o słynnych poznańskich rogalach. Na koniec dnia pojechali na wyspę Ostrów Tumski, gdzie oglądali Katedrę, w której pochowani są pierwsi władcy Polski. Nie zbrakło także małego spaceru po Parku Sołackim.

W drugim dniu zwiedzanie rozpoczęli od pobytu nad Jeziorem Malta i skorzystaniem z Term Maltańskich. Później zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego – poznając ponad stuletnią drogę Wielkopolan do niepodległości. Była to piękna lekcja historii, zwłaszcza do jej miłośników. W drodze powrotnej do domu wstąpili do Muzeum  Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu – uczniowie mogli poznać tradycję ponad 200-letniej uprawy chmielu.