Pierwszaki 2024/2025
Drodzy Rodzice,
Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to bardzo duża zmiana zarówno dla dziecka, jak i rodziców. By proces przystosowania się do nowej rzeczywistości przebiegł bezboleśnie, warto się do tego przygotować. Być może zechcecie Państwo skorzystać z kilku naszych rad:
- Podstawą jest pozytywne nastawienie. Szkołę należy przedstawiać jako ciekawe miejsce nauki, różnorodnych wydarzeń urozmaicających życie szkolne, relacji koleżeńskich z nowo poznanymi dziećmi. Można powspominać zabawne sytuacje z czasów, gdy sami się uczyliśmy oraz przyjaźnie, które wtedy zawarliśmy.
- Dobrym pomysłem jest wycieczka do szkoły, dzięki której dziecko pozna nie tylko sam budynek, ale również drogę, którą będzie pokonywało. Podczas spaceru można podpytać malucha czy czegoś się boi, ma jakieś obawy. To może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu i niepewności. Umiejętność słuchania naszej pociechy i rozmawiania z nią na pewno zaprocentuje w przyszłości, a dodatkowo sprawimy, że w pierwszym dniu nauki nasze dziecko poczuje się pewniej.
- Zadaniem rodziców jest odpowiednie przygotowanie pociechy do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia – podział na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać, zorganizuje dziecku i rodzicom czas.
- Niezwykle istotne jest również to, by nasze dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Na początek pozwólmy mu np. zdecydować w co chce się ubrać, czy co chciałoby robić po lekcjach. Ważne jest również to, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi sam potrafi dać sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy niesienie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne. Dla dziecka stanowią one wyzwania. Ich realizacja buduje wiarę w siebie.
- Aby zapał pierwszoklasistów nie minął szybko należy wspierać dziecko w ćwiczeniach usprawniających pisanie i czytanie, wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Warto także pamiętać o tym, żeby oczekiwania rodziców szły w parze z możliwościami dziecka.
Jak postępować, zanim dziecko przekroczy próg szkoły?
- ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM O SZKOLE PODCZAS WAKACJI
Najlepiej, gdy rodzice zaczynają rozmowy już w czasie wakacji i przygotowują dziecko stopniowo. Trzeba malucha uspokoić i zapewnić, że może pytać o wszystko, co jest niejasne i niepokojące. Można odnieść się do własnych miłych wspomnień.
- POZYTYWNIE NASTAW SWOJE DZIECKO DO NAUKI w SZKOLE
Pokaż mu, że dzięki nauce będzie samodzielne. Nauczy się czytać i przeczyta samo ulubioną bajkę. Gdy nauczy się liczyć, będzie samodzielnie płacić za cukierki w sklepie i jeszcze policzy resztę. Nauka to praktyczna rzecz w życiu codziennym.
- TŁUMACZ DZIECKU, JAK MA SIĘ ZACHOWYWAĆ w SZKOLE
Trzeba uświadomić dziecku, że w szkole należy słuchać i respektować polecenia nauczyciela – tak jak w domu. Wtedy łatwiej mu będzie dostosować się do szkolnych wymagań. Powinno darzyć szacunkiem starszych i inne dzieci. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości.
- PRZYGOTUJ DZIECKU MIEJSCE DO NAUKI
Znajdź miejsce, kącik, gdzie nic nie będzie rozpraszać uwagi Twojego Dziecka znajdź miejsce na tornister, książki i zeszyty.
- JEŚLI TWOJE DZIECKO BYŁO PRZEBADANE w PPP i POSIADA OPINIĘ, PRZEKAŻ JĄ WYCHOWAWCY
to pozwoli przyszłemu wychowawcy przygotować i zaplanować pracę wychowawczą i dydaktyczną. Szkoła przestrzega ustawy o ochronie danych osobowych i wszystkie informacje wykorzystywane są tylko do procesu dydaktycznego.
- PRZYGOTUJ Z DZIECKIEM WYPRAWKĘ, KONIECZNIE w CZASIE WAKACJI
Zakup przyborów szkolnych może być doskonałą zabawą.
Jak postępować, aby wspierać rozwój dziecka?
- Dziecko musi mieć czas na naukę i zabawę. Trzeba dać mu miłość, zrozumienie, pomoc, nie porównywać z innymi dziećmi, zapewnić spokojne miejsce do pracy.
- Wspieranie rozwoju motorycznego dziecka (wszelkie formy ruchu).
- Wspieranie rozwoju manualnego dziecka (zabawy plasteliną, farbami, wydzieranki, wyklejanki, zabawy z papierem, malowanie na dużych formatach dużymi pędzlami).
- Wspieranie rozwoju spostrzegania i zależności między wzrokiem a ruchem (puzzle, domino, szachy, warcaby, wszelkie gry planszowe, mozaiki, znajdowanie różnic między obrazkami, wszelkie gry pamięciowe).
- Wspieranie słuchu (wsłuchiwanie się w dźwięki, jakie nas otaczają, rozpoznawanie ich i nazywanie, naśladowanie dźwięków, nauka wierszy na pamięć, śpiewanie piosenek, układanie rymowanek, wszelkie zabawy słuchowe).
- Wzmacnianie więzi emocjonalnych między dziećmi a rodzicami (spacery, rozmowy, zabawy, sport, wspólne zainteresowania.
- Wspomaganie uspołeczniania dziecka ( pozwólmy dziecku bawić się z innymi dziećmi, uczmy dzielenia się zabawkami, uczmy pozytywnego rozwiązywania konfliktów między dziećmi, uczmy doprowadzania zaczętej pracy do końca).
- Nie wyręczamy dziecka, musi mieć swoje obowiązki, z których się wywiązuje.