• INICJATYWY LOKALNE

27.02.2020r. uczestniczyliśmy w spotkaniu informacyjno – szkoleniowym w ramach projektu Rybackie Inicjatywy Lokalne 2020 wspierane przez Narodowy Instytut Wolności.

Spotkanie było okazją do przedstawienia naszej inicjatywy rankingowej oraz szerokiej dyskusji na temat unikalnych pomysłów planowanych do realizacji naszej Szkoły zarówno podczas projektu jak i poza nim.

PROJEKT -WIKLINA

We współpracy z Lokalną Grupą Rybacką Obra – Warta otrzymaliśmy dotację na:

„Wiklinowe cuda znad Obry w SP2”

Projekt składał się z dwóch części. Pierwszy etap to warsztaty wikliniarskie, które wprowadziły uczestników w świat wikliny. Uczniowie dowiedzieli się, że wiklina to nie tylko kapelusze i przedmioty codziennego użytku, ale również materiał do tworzenia sztuki, także sztuki przestrzennej. Wiklina to także ciekawe w formie elementy przestrzenne, konstrukcje architektoniczne i rzeźby.

Drugi etap to realizacja konstrukcji przestrzennej, wykonanej z wikliny.

Elementy przestrzenne zostały zaprojektowane przez uczestników w trakcie warsztatów wikliniarskich i zostały umieszczone na boisku szkolnym.

Dzięki plecionym obiektom stworzyliśmy przyjemne i przytulne miejsce, w którym można prowadzić wybrane lekcje na łonie natury, rozwijać u dzieci zmysły: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku, wyrabiać wśród uczniów odpowiedzialność za teren przygotowany do rekreacji, a także rozbudzać ciekawość świata, łagodzić napięcia i stres.

Korzyści z warsztatów zagościły w naszej szkole, a teren wokół niej stał się żywą pracownią, w której uczniowie mogą wypocząć oraz prowadzić ciekawe badania, eksperymenty i obserwacje, gdzie jest zapewniony kontakt z żywą przyrodą. Zabudowany teren wikliną i różnego rodzaju rzeźbami z niej powstałymi wykorzystujemy do realizacji podstawowych celów dydaktycznych i wychowawczych – do kształtowania pożądanych postaw i zachowań.

Pielęgnowanie przez uczniów zagospodarowanego terenu uczy szacunku do pracy i jej efektów, ponieważ nikt, kto sam włożył wiele trudu w pielęgnację nie będzie go niszczył.

Realizacja przedsięwzięcia podniosła atrakcyjność szkoły w oczach lokalnej społeczności, a teren z wikliny stał się ciekawostką i wizytówką naszej szkoły.

Realizacja Projektu:

„MAGICZNY OGRÓD, TO ZIELONE PŁUCA W NASZEJ SZKOLE”

Dzięki Fundacji Orlen nasze boisko przekształciło się w zielony ogród.

Powstały zielony teren w naszej szkole,stał się żywą pracownią,w której uczniowie mogą wypoczywać oraz prowadzić ciekawe badania,eksperymenty i obserwacje;zapewniliśmy kontakt z żywą przyrodą,ochroną i promocją zdrowia.