100 LAT NIEPODLEGŁEJ!!!
9 listopada nastąpiła kulminacja działań związanych z obchodami 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. O godzinie 9.00 cała społeczność szkolna zebrała się na placu apelowym, by przypomnieć sobie, jak to się stało, że Polska po 123 latach odzyskała wolność. Klasa VIII b w krótkiej inscenizacji, zawierającej nie tylko piosenki patriotyczne, ale i wzruszające wiersze o tematyce niepodległościowej, przybliżyła historyczny aspekt świętowanej rocznicy. Zespół Trans w przepięknym układzie „Niepodległa” wprowadził zebranych w podniosły nastrój.
O godzinie 11.11 zebraliśmy się ponownie na placu apelowym, by solidaryzując się z wszystkimi polskimi uczniami ustanowić „Rekord dla Niepodległej”, który polegał na zaśpiewaniu w tym samym czasie 4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Nie był to jednak koniec świętowania. By uczcić tę wielką uroczystość oraz by została ona nam w pamięci na co najmniej kolejne 100 lat, Pani Dyrektor Katarzyna Dymel, w towarzystwie Sekretarza Gminyi Miasta Międzyrzecz Pani Anny Sawki oraz dwóch reprezentantów społeczności szkolnej – Jakuba Ratkiewicza i Zofii Szeremet, posadziła nasz szkolny dąb niepodległości - symbol długowieczności, w tym przypadku doskonale wpisującejsię w nasze życzenia dla ojczyzny. Nie można nie wspomnieć, że dobór uczniów nie był przypadkowy. Zosia i Kuba są najwybitniejszymi historykami w naszej szkole i jednymi z najlepszych w całym województwie. Wystarczy podkreślić, że oboje uzyskali tytuł finalistów wojewódzkiego konkursu „Wielcy Polacy – twórcy niepodległości”,a nie są to pierwsze i na pewno nie ostatnie sukcesy na polu nauk historycznych.
Następnym etapem uroczystości było podsumowanie ostatnich konkursów o tematyce historycznej m.in. konkursu na najlepszy klasowy plakat pt.„Alfabet współczesnego patrioty” . W kategorii klas I – III laur zwycięstwa przypadł klasie III a, a w kategorii klas IV – VIII zasłużenie zwyciężyła klasa VI d. A jako że żadna uroczystość urodzinowa nie może się obyć bez tortu, na koniec czekała wszystkich smaczna, biało–czerwona niespodzianka. Zachwytom nie było końca – szczególnie, kiedy zapłonęły świeczki, race, a w powietrze wystrzelone zostały serduszka w naszych barwach narodowych. W końcu setne urodziny obchodzi się... raz na sto lat.
Przyszedł czas, by podsumować wszystkie działania związanez obchodami stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, prowadzonych w naszej szkole. Ich celem było nie tylko przygotowanie całej społeczności szkolnej do tak ważnego wydarzenia, ale przede wszystkim kształtowanie i wzmacnianie postaw patriotycznych oraz przybliżanie historii Polski i regionu. Wystawy, konkursy wewnętrzne i zewnętrzne, warsztaty, konferencje, uczestnictwo w projektach tj. BohaterON – to tylko niektóre z podejmowanych w naszej szkole aktywności.
Cechą charakterystyczną iniezwykle ważną było zaangażowaniew działania związane z obchodami całej społeczności szkolnej. Zostały one docenione przez Lubuskiego Kuratora Oświaty Panią Ewę Rawę – zajęliśmy bowiem II miejsce w konkursie pt. „Tydzień dla Niepodległej”. 14 listopada podczas konferencji „POLONIA MATER NOSTRA EST” odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów na szczeblu wojewódzkim, połączone również z wręczeniem nagród dla wyróżnionych szkół. Wzruszającym momentem wieńczącym całą konferencje, a doskonale wpisującym się w całość obchodów, był koncert utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Piotra Szychowskiego.
Dziękuje wszystkim, którzy aktywnie zaangażowali się w organizację bądź pomoc w wydarzeniach związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. A podsumowaniem naszych wysiłków, trudów niech będą słowa wielkiego Polaka i patrioty Jana Pawła II:
„Naród, by stać się wielkim, sam musi podążać ku wielkości, i uczyć się od Tych, którzy temu narodowi przygotowali tę ziemię. Dla nas pokoleń dziś tu żyjących jest to wyzwaniem, by ten testament przekazać pokoleniom młodych. Ukażmy im, jaki musieliśmy zapłacić rachunek, by dziś, tę wolność ojczyzny, Oni nie utracili lekkomyślnie.”