• Historia

Po wojnie na tereny zachodniej Polski zaczęło napływać tak wielu osadników z innych rejonów kraju, że przed władzami Międzyrzecza stanęła konieczność uruchomienia drugiej (po Szkole Podstawowej nr 1) szkoły podstawowej. Rozpoczęła ona pracę 3 września 1946 r. i mieściła się w drugiej połowie budynku przy ul. Staszica nr 12. Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 został Alojzy Rosolak, który współpracował z niewielkim, bo 10-cio osobowym zespołem nauczycieli.

3 IX 1946 r. naukę w nowej szkole rozpoczęło 520 uczniów.

11 XI 1966 podjęto uchwałę o budowie sali gimnastycznej. Budowa obiektu trwała od 19.IX.1967 - XII.1968 r.

We wrzesniu 1969 r. w naszej szkole uczyło sie już 704 uczniów i dlatego władze miasta przekazały nam były budynek sądowy przy ul. Sportowej , w którym urządzono kolejnych sześć klas i harcówkę (Szkolny Szczep Harcerski im. A. Zamoyskiego)

28 kwietnia 1978 r. Kurator Oświaty i Wychowania w Gorzowie Wlkp. nadał naszej szkole za osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej imię Szarych Szeregów.

Tego też dnia Komitet Rodzicielski i Komitet Opiekuńczy przekazał gronu nauczycielskiemu i uczniom sztandar z nowym imieniem szkoły.