Konkurs ekologiczno-przyrodniczy
Ogólnopolski konkurs ekologiczno-przyrodniczy został przeprowadzony w dniu 29.04.2015 r. , godz. 8.00 - 9.00, w sali B - 31
Konkurs ekologiczno-przyrodniczy
Ogólnopolski konkurs ekologiczno-przyrodniczy został przeprowadzony w dniu 29.04.2015 r. , godz. 8.00 - 9.00, w sali B - 31
Święto Patrona Szkoły
28.04.2015r.
Trzydzieści siedem lat temu, 28.kwietnia 1978 r. Kurator Oświaty i Wychowania w Gorzowie Wlkp. nadał naszej szkole za osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej imię Szarych Szeregów. Dzisiaj 28 kwietnia 2015r. świętowalismy ten dzień.
Sukces Jakuba Ratkiewicza – mistrza wiedzy pożarniczej!
Nasi uczniowie, co roku uczestniczą w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
W tym roku etap gminny odbył się 13 kwietnia w Urzędzie Miasta w Międzyrzeczu. Do konkursu przystąpili: Kowalsi Jakub z klasy IV a, Ratkiewicz Jakub także z klasy IV a oraz Szymon Walaszek uczeń klasy VIc. Po eliminacjach gminnych do powiatowego etapu zakwalifikowano Jakuba Ratkiewicza i Szymona Walaszka.
17 kwietnia w budynku Starostwa Powiatowego odbył się powiatowy etap tego konkursu. Jakub zajął w nim I miejsce a Szymon uplasował się na III miejscu. Niestety tylko zdobywcy dwóch pierwszych miejsc dostali nominację do wojewódzkiego etapu konkursu wiedzy pożarniczej. Tym sposobem Jakub Ratkiewicz przystąpił do eliminacji wojewódzkich wraz z 72 innymi uczniami. W części pisemnej w której zdobył 27 punktów (na możliwych 40) zajął 7 miejsce, co niestety nie nominowało go do kolejnej części (ustnej) konkursu.
Jesteśmy dumni i gratulujemy Kubie jego wiedzy pożarniczej!
Opiekunka reprezentacji SP-2 w konkursie H. Barczewska
Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia
Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 r. poświęcone były promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.
22 kwietnia każdego roku obchodzimy Święto Ziemi. W tym dniu ludzie na całym świecie zastanawiają się w jaki sposób chronić i szanować naszą planetę - Ziemię.
Uczniowie naszej szkoły z zerówek i klas I,II,III wzięli udział w przedstawieniu przygotowanym przez I C i Koło Recytatorskie.- Akcja rozgrywała się w lesie. Przyszedł tam człowiek, po to aby wyrzucić śmieci. Jednak nie zgodziły się na to mieszkające tam zwierzęta oraz uczniowie oglądający spektakl.
W czasie przedstawienia dzieci uczyły się nie tylko tego, w jaki sposób dbać o czystość - mali artyści zachęcili obecnych do wspólnego śpiewania piosenek oraz ekologicznego tańca Moja planeta.
Następnie aktorzy przebrani za kwiaty wygłosili Apel ,aby nie niszczyć roślin i dbać o zwierzęta. Uczniowie , w odpowiedzi, przekazali karmę dla zwierząt ze schroniska.
Święto Ziemi to nie jedyny dzień , w którym dzieci z naszej szkoły dbają o Ziemię. - Uczniowie przez miesiąc przygotowali prace plastyczne , fotograficzne i literackie dotyczące ochrony przyrody.
Obchody Święta Ziemi w naszej szkole były wesołe i kolorowe !Dzieci bawiąc się i pracując uczyły się ,jak być odpowiedzialnym za nasz wspólny Dom - Ziemię.
Organizatorzy:
Ewa Dyszewska, Beata Kwiatkowska
Oprawa plastyczna:
Zofia Kasprowicz
Harcerze! Przyszła wiosna – czas wziąć się za porządki.
16.kwietnia harcerze naszego szczepu (2 DH „Iskry”, 22 DH „Krzesiwo”,12 MDSH „Ogień) wyruszyli na wycieczkę rowerową do pobliskiej miejscowości – Święty Wojciech. Tam czekał na nich p. Stanisław Cap – właściciel wypożyczalni kajaków, który zaproponował harcerzom prace przy porządkowaniu brzegów Obry. Śmieci, które zalegały w przybrzeżnych krzakach nie brakowało. Zdarzały się nielegalne wysypiska śmieci i worki ze śmieciami, które przeleżały całą zimę tuż przy brzegu rzeki.
Worki w tempie przyspieszonym zostały zapełnione, a my z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wróciliśmy do Międzyrzecza.
Z wiosennym Czuwaj !
Komendantka Szczepu „Płomienie” ZHP
phm. Hanna Barczewska
WYNIKI REKRUTACJI
Dni otwartych koszar - 10.04.2015r.
W piątek 10.04. harcerze naszego szczepu zostali zaproszeni na spotkanie z żołnierzami 17 WBZ. Na wycieczkę wybrali się harcerze 22 DH „Krzesiwo” oraz harcerki 2DH „Iskry” Tego dnia w jednostce wojskowej były dni otwartych koszar.
Mogliśmy przyjrzeć się z bliska Rosomakom, quadom, wozom sanitarnym i strażackim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się symulatory jazdy , które pokazywały jak prowadzone są samochody w stanie nietrzeźwości. Można też było „postrzelać” z karabinów i pistoletów. Wszyscy chcieli skorzystać też ze zjazdów na linie tzw. zjazdów tyrolskich. Po tych wszystkich atrakcjach udaliśmy się na wojskową grochówkę – pycha!!!
Dziękujemy za zaproszenie i… tyle emocji
Harcerze Szczepu ZHP „Płomienie”
Ogólnopolski Konkurs Mój Las rozstrzygnięty
Liga Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa są organizatorami ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem Mój Las. W bieżącym roku szkolnym odbyła się już XXVIII edycja tego konkursu. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Tegoroczny temat pracy konkursowej dla II kategorii wiekowej, czyli dla uczniów klas IV – VI brzmiał „Co wiem o pracy leśnika?”.
8 kwietnia w Gorzowie odbyło się podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Zarządu Głównego LOP oraz przedstawiciele nadleśnictwa. Wśród nagrodzonych w etapie wojewódzkim konkursu były także uczennice naszej szkoły, które wykazały się dużą wiedzą dotyczącą ekosystemu lasu. Na szczeblu wojewódzkim II miejsce zajęła uczennica klasy IVa Jagoda Zamorska, której opiekunem była p. Beata Bartkowiak, natomiast miejsce III zajęła uczennica klasy VId Zuzanna Tyborska, której opiekunem była p. Edyta Denisewicz.
Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Miejska Droga Krzyżowa z udziałem harcerzy – 27.03.2015r.
W Wielki Piątek w Międzyrzeczu odbyła się Miejska droga Krzyżowa z udziałem mieszkańców. Nie zabrakło w niej również naszych harcerzy, którzy przez kilka stacji nieśli krzyż, zaznaczając tym samym obecność chrześcijańską jak też społeczną w Międzyrzeczu. Podczas mszy, która odbyła się po Drodze Krzyżowej, ogłoszono zbiórkę pieniędzy na budowę harcerskiej (IX) stacji Kalwarii Rokitniańskiej. Zebrano 654, 63zł. Zebrane pieniądze przekazano inicjatorom akcji tj. harcerzom ze Związku Drużyn w Skwierzynie.
Bardzo dziękujemy wszystkim za ofiarność i okazane serce.
Z harcerskim pozdrowieniem: Czuwaj !
Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie”
phm. H.Barczewska
Laureaci z SP 2
Podsumowanie konkursów przedmiotowych
26 marca 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych województwa lubuskiego w roku szkolnym 2014/2015.
W uroczystości uczestniczyli: Pani Bogna Ferensztajn– Lubuski Kurator Oświaty, przedstawiciel wojewody lubuskiego i starosty zielonogórskiego, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych oraz najlepsi uczniowie – laureaci konkursów.
Wśród najlepszych uczniów województwa byli także nasi uczniowie.
Laureatami konkursu przedmiotowego z historii byli: Kornalia Kręciszewska z kl. VI C i Hubert Kubiszewski z kl. V B- opiekun p. Urszula Wasielewska-Łabuza. Z przyrody najlepszym w całym województwie okazał się Wiktor Bralczyk z kl. VI B- uczeń p. Beaty Bartkowiak.
Z rąk Pani Kurator uczniowie otrzymali zaświadczenia z tytułem laureata konkursu przedmiotowego, upominki rzeczowe oraz nagrody książkowe. Pani Kurator podziękowała również nauczycielom, którzy w szczególny sposób angażują się w pracę z uczniem zdolnym.
Nasi laureaci i Lubuski Kurator Oświaty Pani Bogna Ferensztajn
Kornelia Kręciszewska i Hubert Kubiszewski wśród laureatów z historii
Wiktor Bralczyk – pierwszy wśród najlepszych z przyrody
Uczniowie SP 2 w Autobusie Energetycznym
25 marca 2015 r. uczniowie naszej szkoły w ramach programu edukacyjnego odwiedzili Autobus Energetyczny- ogólnodostępną wystawę z funkcjami praktycznego laboratorium, w którym przedstawione były nowoczesne, energooszczędne rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej.
Obecni na pokładzie eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A odpowiadali na pytania uczniów związane z oszczędzaniem energii i wody, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz gospodarowaniem odpadami.
W autobusie/ mobilnym centrum informacyjno-edukacyjnym uczniowie zobaczyli modele, makiety, tablice prezentujące najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Niektóre urządzenia naszym uczniom były znane z własnych gospodarstw domowych: panele solarne, rekuperacja czy oświetlenie energooszczędne.
Misterium
Pragnę serdecznie zaprosić na misterium pasyjne do Kęszycy Leśnej,
które odbędzie się w najbliższą niedzielę. Rozpoczęcie mszą św o
godz. 18 00, misterium o godz. 19 30. Jest to jedno z niewielu misteriów w
naszym województwie w oprawie teatru. Jak wyglądały minione misteria
można zobaczć na www. ziemia miedzyrzecka, wpisać w googlach, you tube -
misterium Kęszyca Leśna - serdecznie zapraszam - ks. Jacek.
Kiermasz wielkanocny
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych świetlica szkolna organizuje kiermasz wielkanocny, na którym sprzedawane będą ozdoby świąteczne. Kiermasz rozpoczyna się dn.23.03.2015r.
przy świetlicy w budynku D2. Ruszamy na dużej przerwie.
Serdecznie zapraszamy uczniów szkoły oraz ich rodziców.
Iwona Maculewicz i M.Czerwińska - Sienkowska
Rajd wiosenny „Wojciechowym szlakiem” w Pszczewie 21.03.2015r.
W sobotę 21.03. przyszła do nas długo wyczekiwana wiosna. Zuchy, harcerki oraz harcerze naszego szczepu powitali ją, tradycyjnym już, Rajdem Wiosennym w Pszczewie.
Po raz kolejny uczestnicy mieli okazję poznać uroki wiosennego Pszczewa i okolic. Trasa rajdu wiodła malowniczymi drogami wokół jeziora. Do wykonania było 6 zaskakujących zadań, z którymi wszyscy świetnie sobie poradzili. Zwyciężyli harcerze 22 DH „Krzesiwo” pod opieką p. Kamili Szudry. Brawo chłopaki !!!
W czasie, gdy harcerze wędrowali swoimi drogami, zuchy wykonywały z ekologicznych materiałów Marzannę. Potem wyruszyły na wędrówkę. Na trasie zuchowej znalazły się tablice opisujące mijane tereny i zwierzęta oraz rośliny wokół rosnące. Trochę trzeba było się natrudzić, aby to wszystko zapamiętać. Zuchy 22 GZ „Wesołe Płomyki” pod opieką dh. H. Barczewskiej i przywództwem J. Wożniaka, który wzorowo poprowadził swoje zuchy jako patrolowy, zajęły III miejsce w ogólnej klasyfikacji. Gratulujemy!!!
Po powrocie z tras wszyscy uczestniczyli w symbolicznym paleniu Marzann. Potem odbył się apel podsumowujący rajd wraz z wręczeniem nagród i dyplomów. Trochę zmęczeni, ale na pewno dotlenieni wróciliśmy do Międzyrzecza.
Dziękujemy, do zobaczenia za rok!
Czuwaj! phm. H.Barczewska
„Międzyrzecz i ziemia międzyrzecka. Szkice z przeszłości”
12 marca 2015 r. harcerze naszego szczepu, czyli (2 DH„Iskry” oraz 12 DSH „Ogień” ) udali się do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, gdzie odbyła się promocja książki „Międzyrzecz i ziemia międzyrzecka. Szkice z przeszłości”. Autorem tego dzieła jest dyrektor muzeum Andrzej Kirmiel. Promocji dokonał sam autor ciekawie opowiadając o swojej fascynacji historią Międzyrzecza i okolic. Po wystąpieniu autora głos zabrali recenzenci książki. Harcerze otrzymali bezpłatnie egzemplarz książki wraz z zaproszeniem na spotkanie w murach zamku w ogniskowym kręgu.
Dziękujemy i gratulujemy.
Czuwaj!
Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie”
phm. H. Barczewska
REPREZENTACJA SP2 NA ZAWODACH REJONOWYCH
W MINI PIŁCE RĘCZNEJ
10 marca 2015 roku odbyły się w Słubicach Mistrzostwa Rejonu w Mini Piłce Ręcznej chłopców. W zawodach brały udział reprezentacje szkół z Sulęcina, Słubic, Świebodzina i z SP2 Międzyrzecz. Chłopcy z naszej szkoły reprezentowali powiat międzyrzecki w zawodach rejonowych. Reprezentacje szkół grały systemem „każdy z każdym”. Po zaciętych pojedynkach drużyna z SP 2 zajęła III miejsce.
Naszą szkołę reprezentowali: Szymkowiak Mateusz, Galiński Piotr, Leśkiewicz Oskar, Kita Adam, Smus Amadeusz, Chwirot Adrian, Madyda Łukasz, Góral Jędrzej, Lizoń Mateusz, Radziszewski Patryk, Wołoszka Kacper.
Mirosława Szanda, Anna Grobelna
PRZYRODA W DOŚWIADCZENIACH
W poznawaniu świata przyrody i właściwym interpretowaniu zależności, jakie w nim zachodzą ważną rolę odgrywają doświadczenie i eksperyment. Kształtują one umiejętność samodzielnego prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków. Zjawiska zachodzące na oczach dzieci i przy ich udziale są lepiej zrozumiane a także na dłużej pozostają w ich pamięci. Doskonała okazję do samodzielnego doświadczania mieli uczniowie, którzy 9 marca pod opieką pani Beaty Bartkowiak i pani Edyty Denisewicz udali się do Gimnazjum nr 1 na warsztaty przyrodnicze. Tutaj pod czujnym okiem nauczyciela fizyki pani Beaty Jarnut odkrywali tajniki ciśnienia atmosferycznego. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób samodzielnie zrobić bańki mydlane korzystając z detergentu i gliceryny, jak umieścić jajko w butelce z otworem o średnicy mniejszej od średnicy jajka, czy w jaki sposób przy pomocy pompy próżniowej „rozmnożyć” ptysia.
Warsztaty były doskonale przygotowane. Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych im eksperymentach. Z dużym zaangażowaniem i starannością wykonywały proponowane im doświadczenia.
„szaszłyk” z balona powietrzne imadło
„jajkożerna” butelka
lewitująca piłeczka
Zajęcia cieszyły się z dużym zainteresowaniem uczniów i odkryły przed nimi wiele tajników świata przyrody. Jednak dużo jeszcze zostało do poznania. Dlatego mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję uczestniczyć w podobnych warsztatach!
Nauczyciele przyrody
„Klasa na medal” w I semestrze
roku szkolnego 2014/2015 już wybrana
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs o laur „Klasy na medal”. Obejmuje on rywalizację pomiędzy klasami IV_VI przez cały rok .Pierwsze podsumowanie wyników miało miejsce po zakończeniu I semestru. W drugim semestrze będzie doliczona jeszcze jedna kategoria, a mianowicie średnia klasy w nauce w porównaniu z semestrem pierwszym.
Cele konkursu to:
-integracja społeczności szkolnej,
-dostrzeganie i wzmacnianie mocnych stron uczniów,
-wdrażanie do zdrowej i twórczej rywalizacji zgodnej z zasadami Fair-play,
-aktywizowanie i motywowanie uczniów do pracy na rzecz klasy i szkoły,
-kształtowanie twórczego współdziałania w zespole,
-rozwijanie kultury osobistej,
-pobudzenie do odpowiedzialności zasiewie i innych,
-rozwijanie poczucia wyobraźni i estetyki.
Działalność uczniów oceniana była w 5 kategoriach. Najlepszą klasą w I semestrze okazała się kl. IV a. W nagrodę za ciężką pracę otrzymali wyjście na kręgielnię w Międzyrzeczu. Gratulujemy życząc dalszych sukcesów.
Opiekunki SU
Dzień Kobiet- to ważne święto
09.03.2015r. chłopcy z Samorządu Uczniowskiego witali wszystkie swoje koleżanki oraz Panie u progu drzwi szkolnych. Każda kobietka ,w tym szczególnym dniu, została obdarowana kolorową kokardką, którą chłopcy własnoręcznie przygotowali. Pracy mieli dużo , bowiem płci pięknej jest w naszych szeregach znacznie więcej niż chłopców. Cały trud wynagrodziły im śliczne uśmiechy ich koleżanek. Dodatkowo, na korytarzu szkolnym, ustawiona była tablica z okolicznościowymi życzeniami. Dla osłodzenia tego dnia każda pani duża i mała mogła nacieszyć się przepięknymi życzeniami. Dzień ten będzie zapamiętany jeszcze z jednego powodu : ruszył szkolny radiowęzeł. Pierwszy komunikat nadany w szkole to życzenia z okazji Dnia Kobiet.
Opiekunki SU
UWAGA RODZICE!
Dokumenty rekrutacyjne do pobrania znajdują się
w sekretariacie i na BIP szkoły
na rok szkolny 2015/2016
Zapisy prowadzi i bliższych informacji udziela sekrtariat szkoły
tel. (95) 741 24 77
Składanie dokumentów
11 – 24 marca 2015r.
„Mamo, Tato, wolę wodę!”
Wszystkie zerówki z naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Mamo, Tato, wolę wodę!”. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci.
Dzięki materiałom edukacyjnym, odkrywamy poprzez zabawę fascynujący świat wody. Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać zasady zdrowego żywienia, poszerzyć swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie oraz dowiedzieć się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach i sposobach oszczędzania.
Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy na temat wody zapraszamy na stronę internetową programu www.wolewode.pl>>
Powered by aSc EduPage